RAPORT

Pogarda

Zima znów zaatakuje. To był dopiero początek?

Kiedy wrócą mrozy? (fot. PAP/Leszek Szymański)
Kiedy wrócą mrozy? (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

W ciągu najbliższych kilku dni czeka nas prawdziwie wiosenna pogoda. Po ataku „bestii ze wschodu” po mrozie i śniegu prawie nie ma już śladu. Jak wynika z prognoz, w lutym może czekać nas ponowny atak zimy. Jest szansa, że temperatury znów spadną poniżej -20 stopni.

Nawałnice nad Polską. IMGW ostrzega: tego nie było od lat

Spektakularne, groźne i niezwykle rzadkie – tak IMGW opisuje zjawisko, które w nocy z wtorku na środę ma wystąpić na terenie Polski. Chodzi o burzę...

zobacz więcej

Tydzień temu w Polsce panowała prawdziwa sroga zima. Takich mrozów dawno nie było. Temperatury spadły nawet poniżej -30 stopni. Nawet w Warszawie, której w ciągu ostatnich lat zima prawie nie dotykała, było -20 stopni.

Bestia powróci?


Niektóre media podają, że już niebawem Polskę czeka ponowny napływ mroźnego powietrza. Zapewniają, że możliwy jest nawrót pogodowej „bestii”.

O to, czy jest to możliwy scenariusz, portal tvp.info zwrócił się do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rzecznik instytucji Grzegorz Walijewski powiedział, że w ciągu najbliższego tygodnia będzie jeszcze bardzo wiosennie.

– Pod koniec tego tygodnia na zachodzie możliwa temperatura nawet 10 st. na plusie. Nad Polskę z zachodu napływać będzie ciepłe powietrze – mówi.

Zapowiada się kolejna mroźna noc. IMGW ostrzega

Kolejna mroźna noc na północy kraju, temperatura może spaść tam nawet do -18 st. C. Na Pomorzu i w woj. kujawsko-pomorskim będzie intensywnie...

zobacz więcej

Dodaje, że w sobotę będzie miało miejsce przemodelowanie pogody. – Od zachodu bardzo nietypowo napłynie chłodniejsze powietrze. Na zachodzie będzie około 2,3 st. na plusie i spadnie śnieg do 5-8 cm. W sobotę na wschodzie będzie jeszcze ciepło, na Podkarpaciu nawet około 8,9 st. na plusie – opowiada Walijewski.

W niedzielę powróci chłód. – Wleje się nad całą Polskę i pozostanie do środy – zaznacza. W tych dniach będzie lekko powyżej zera stopni. Maksymalnie –7 st. w nocy.

Kiedy powrót mrozów?


Rzecznik IMGW pytany, czy czeka nas powrót srogich mrozów stwierdził, że jest na to szansa, ale niewielka. – Taki napływ chłodnego powietrze jest możliwy patrząc na to, co się działo w przeszłości – powiedział.

Intensywne opady śniegu i zamiecie. Zima w weekend przyciśnie mrozem

Jakby mało było mrozu, w najbliższych dniach zima jeszcze bardziej da o sobie znać: z północy napłynie arktyczne powietrze, a z kierunku Mazur i...

zobacz więcej

Walijewski mówi, że synoptycy przeanalizowali kilka modeli długoterminowych. Modele są rozbieżne i zmieniają się z dnia na dzień. – Wynika z nich, że do 5 lutego taka temperatura się utrzyma – mówi dodając, że jeden z wariantów pokazuje, że nastąpi spadek temperatury nawet poniżej -20 st właśnie w pierwszym tygodniu lutego.

Zaznacza, że prawdopodobieństwo takiej prognozy wynosi zaledwie 10 proc. – Te modele się zmieniają z dnia na dzień, te najnowsze przeliczenia są zgoła odmienne od tego, co było dzień wcześniej – wyjaśnił.

– Podsumowując, coś w lutym jeszcze może się zadziać. Radzę mieszkańcom wschodniej i południowej Polski nie chować czapek. W lutym zima może pokazać jeszcze swoje mroźne oblicze – kończy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej