RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceminister zdrowia: Ograniczymy liczbę łóżek covidowych z 35 do 25 tys.

Wiceminister wyjaśnił dlaczego zwalniane są łóżka covidowe (fot. Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)
Wiceminister wyjaśnił dlaczego zwalniane są łóżka covidowe (fot. Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)

Na koniec stycznia ograniczymy liczbę tzw. łóżek covidowych, przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem do 28 tys. – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dalszy plan zakłada zejście do poziomu 25 tys. – podał.

Dworczyk: Do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków

Podtrzymujemy deklarację, że obecne dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie ok. 3 mln Polaków do końca I kwartału – powiedział w Sejmie...

zobacz więcej

– Prowadzimy w tej chwili tzw. odmrażanie łóżek covidowych. W szczycie epidemii (...) te łóżka były praktycznie wypełnione w 100 proc. To było ponad 35 tys. łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych – powiedział w radiowej Jedynce wiceminister Kraska.

– Do końca stycznia schodzimy do 28 tys. łóżek. Mamy następny plan, by jeszcze ograniczyć te łóżka do 25 tys., przeznaczonych czysto dla pacjentów covidowych, zakażonych koronawirusem – dodał.

Wiceminister wyjaśnił, że „uwolnienie” łóżek jest potrzebne, bo Polacy chorują nie tylko na COVID-19, ale także na inne choroby.

– Chcemy zwiększyć dostęp do pozostałych usług medycznych. Szczególnie, że mamy w zapasie szpitale tymczasowe, które są puste i daj Boże, by dalej były puste. Ale jeśli będzie trzeba, to je wykorzystamy – powiedział wiceminister.

W czwartek ministerstwo informowało, że na 30 503 łóżka przygotowane dla pacjentów covidowych zajętych jest 14 928.

źródło:

Zobacz więcej