RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska wspomina Papcia Chmiela. „Dla ludzi mojego pokolenia kończy się epoka”

„Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na jego komiksach, kończy się jakaś epoka” – napisał na Twitterze o śmierci rysownika Henryka Jerzego Chmielewskiego prezydent Andrzej Duda. Słynnego Papcia Chmiela wspominają też premier Mateusz Morawiecki, minister kultury Piotr Gliński i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rysownik zmarł w nocy, w wieku 97 lat. Jerzy Chmielewski , słynny Papcio Chmiel, był znany przede wszystkim jako autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka. Walczył w powstaniu warszawskim. Informację o śmierci twórcy zamieściło na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na Jego komiksach, kończy się jakaś epoka. RiP” – głosi wpis prezydenta. „Dla wielu Papcio Chmiel, twórca przygód Tytusa, Romka i Atomka. Powiedzieć o Nim, że był nestorem polskiego komiksu, to nic nie powiedzieć. Niewielu było artystów, którzy w takim stopniu ukształtowali wyobraźnię kolejnych pokoleń Polaków. Niektórzy mówią, nawiązując do poetyki jego wielkiego dzieła, że uczłowieczył polski komiks, ale chyba wielu z nas może napisać, że nas także uczłowieczył. Pokazał, jak piękny i plastyczny jest język polski, i jaką siłę, szczególnie w czasach szarego PRL-u, mają wyobraźnia i prawda” – zaznaczył w poście na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Niestety odszedł od nas Pan Henryk Chmielewski, „Jupiter”, strzelec w 7. Pułku Piechoty AK „Garłuch”. A dla wielu Papcio...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Piątek, 22 stycznia 2021


Był ikoną i legendą polskiej szkoły graficznej. Pozostaną z nami Jego rysunki, które mamy w pamięci. Niech spoczywa w pokoju! – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. „Powstaniec warszawski o ps. »Jupiter«, żołnierz 7 Pułku Piechoty AK »Garłuch«, autor serii »Tytus, Romek i A'Tomek«. Cześć Jego Pamięci!” – wspomniała na Twitterze Fundacja Nie zapomnij o Nas. „Dawał radość kolejnym pokoleniom dzieci zaczytujących się w przygodach Tytusa de Zoo. Będzie nam Go bardzo brakowało” – poinformował na Twitterze Rafał Trzaskowski. „Powstaniec Warszawski, kawaler Orderu Uśmiechu, grafik, publicysta, ale przede wszystkim najsłynniejszy polski twórca komiksów” – podkreśliła Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskich. Przeczytaj także: 100 lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

źródło:
Zobacz więcej