RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef KPRM: Nie rozważamy scenariusza komercyjnych szczepień

Dworczyk apeluje, by nie stać w kolejkach przed POZ (fot. PAP/Leszek Szymański)
Dworczyk apeluje, by nie stać w kolejkach przed POZ (fot. PAP/Leszek Szymański)

Nie rozważamy scenariusza komercyjnych szczepień przeciw COVID-19, a jest bardzo mało prawdopodobne, żeby prywatne podmioty mogły dziś uzyskać na rynku szczepionkę – poinformował w Polskim Radiu 24 szef KPRM Michał Dworczyk.

„Kolejki przed przychodniami” – Nitras „udokumentował” fejka starym zdjęciem

„Seniorzy muszą się tłoczyć w kolejkach pod przychodniami. Nie do szczepienia, a tylko do rejestracji” – twierdzi członek Zarządu Krajowego PO,...

zobacz więcej

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień był pytany w piątek w Polskim Radiu 24, czy rząd rozważa dopuszczenie komercyjnych szczepień przeciw COVID-19.

– Na razie nie rozważamy takiej opcji, jest narodowy program szczepień, jest zaplanowana dystrybucja wśród całej populacji tej szczepionki, to co nas ogranicza to producenci i dostawy – powiedział Dworczyk.

– Nawet gdybyśmy dopuścili ten wariant, wydaje się mało prawdopodobne, żeby takie prywatne podmioty mogły pozyskać na rynku szczepionkę, bo to jest dzisiaj jeden z bardziej oszukiwanych produktów, więc nie rozważamy takiego scenariusza – dodał.

Dworczyk apelował też, by nie stać w kolejkach przed POZ, by zapisać się na szczepienie.

Minister zdrowia w Sejmie o szczepieniach. „Porażająca liczba fake newsów” [WIDEO]

– Nie kolportujmy wiadomości niesprawdzonych. Nie podawajmy dalej zasłyszanych historii bez weryfikacji – zaapelował w Sejmie minister zdrowia Adam...

zobacz więcej

– Apelujemy do wszystkich, aby nie chodzili do POZ, można się zapisywać innymi kanałami, czyli przez infolinię, internet albo dzwoniąc do POZ. Jeżeli ktoś z seniorów jest przyzwyczajony do kontaktów bezpośrednich ze swoją przychodnią, lepiej tam zadzwonić, niż stanąć przy tej pogodzie na dworze, narażając się nie tylko na przeziębienie, ale też potencjalny kontakt z chorymi – mówił szef KPRM.

O godz. 6 rano ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19 dla osób od 70. roku życia. Zapisy seniorów powyżej 80 lat na szczepienia rozpoczęły się 15 stycznia.

25 stycznia rozpoczną się szczepienia osób od 70. roku życia.

Czytaj także: Szczepionki spoza puli UE? „Niemcy nie mogą czuć się jak rasa panów” [WIDEO]

źródło:

Zobacz więcej