RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk: Do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków

W czwartek Sejm debatował o szczepieniach przeciw COVID-19 i o nadzorze nad nimi (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
W czwartek Sejm debatował o szczepieniach przeciw COVID-19 i o nadzorze nad nimi (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Podtrzymujemy deklarację, że obecne dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie ok. 3 mln Polaków do końca I kwartału – powiedział w Sejmie szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że ta liczba może się zwiększyć, jeśli do Polski trafią preparaty innych firm.

Ministerstwo Zdrowia potwierdza. Zmutowany koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia przekazało portalowi tvp.info, że w Polsce potwierdzony został przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa.

zobacz więcej

Sejm debatował o szczepieniach na COVID-19 i o nadzorze nad nimi. Dworczyk zaznaczył, że jeśli w najbliższych tygodniach zostaną zarejestrowane nowe szczepionki i w ramach umowy unijnej trafią one do Polski, to tempo szczepień wzrośnie.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień zwrócił uwagę, że wiele środowisk „z różnych stron barykady politycznej” popularyzuje ideę szczepień przeciwko COVID-19. Dodał, że odsetek osób chcących się zaszczepić rośnie i sięga ponad 60 proc.

W dyskusji w Sejmie uczestniczył też minister zdrowia Adam Niedzielski. Powiedział, że Narodowy Program Szczepień zmienia się i jest dostosowywany do sytuacji.

Zmniejszenie tygodniowego tempa dostaw szczepionki


Wyjaśnił, że mamy do czynienia ze zmniejszeniem tygodniowego tempa dostaw szczepionki firmy Pfizer z 330 tys. do 180 tys. dawek. Niedzielski zaznaczył, że mamy do czynienia ze zmniejszeniem tygodniowego tempa dostaw szczepionki firmy Pfizer z 330 tys. dawek do 180 tys.

– Czyli mamy redukcję o połowę – powiedział szef resortu zdrowia.

Zaznaczył, że przyjęty przez Polskę sposób gospodarowania szczepionkami, „odkładanie połowy z nich na drugą dawkę i konserwatywne podejście do szczepienia”, spowodował, że przy spadku dostaw o połowę tempo szczepienia zostanie tylko nieznacznie zmniejszone.

Prokuratorzy do szczepienia przed przewlekle chorymi? Minister zdrowia wyjaśnia

– Przyznaję rację, że osoby z chorobami przewlekłymi powinny być zdecydowanie wcześniej zaszczepione – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski...

zobacz więcej

– Chcę przy tej okazji zaprotestować przeciwko nadużywaniu słowa „chaos”. Powiem uczciwie, że nie można mówić, że to jest chaos ani że to jest sukces. Na razie mamy pewien rozpęd naszej akcji szczepieniowej i wszystkie oceny teraz wydawane są przedwczesne – oświadczył minister zdrowia.

Minister nawiązał tu do słów Krystyny Szumilas (KO), która stwierdziła, że Narodowy Program Szczepień należy określać raczej jako Narodowy Program Chaosu. Wskazywała na liczne zmiany w nim dokonywane i „niebotyczne rozrastanie się grupy zerowej”.

Czytaj także: Kraków: Szczepienia poza kolejnością w DPS. Dyrektor rezygnuje z pracy

Niedzielski poinformował, że został potwierdzony nowy harmonogram dostaw szczepionki od Pfizera.

Naddatek w dostawach szczepionek


– Zgodnie z nim od przyszłego tygodnia wracamy do normalnych dostaw rzędu 330-350 tys. tygodniowo, a po dwóch tygodniach, czyli od połowy lutego, będziemy mieli naddatek w dostawach, który ma nam zrekompensować to, co teraz ubyło, bo dostawy będą przez co najmniej dwa, trzy tygodnie w okolicy co najmniej 400 tys. – powiedział minister zdrowia.

Obostrzenia epidemiczne. Premier Morawiecki podał nową datę

Chcemy poczekać do końca tego tygodnia i do początku przyszłego, aby przedstawić, jak będzie wygadało funkcjonowanie branż od 1 lutego – powiedział...

zobacz więcej

W czasie przejściowym „wykorzystamy rezerwy, które zapobiegliwie zrobiliśmy”, zapewnił Adam Niedzielski.

– W I kwartale roku do Polski powinno trafić 800 tys. szczepionek Moderny, a łącznie w tym czasie powinniśmy otrzymać 5,6 mln szczepionek – mówił Niedzielski.

Wskazał, że taka liczba pozwoli zaszczepić 2,8 mln osób, co w jego ocenie jest poniżej wydolności systemu.

Czytaj także: Każdy, kto otrzymał pierwszą dawkę szczepionki, otrzyma też drugą [WIDEO]

Niedzielski przekazał również, że jest duża szansa, że 29 stycznia Europejska Agencja Leków dopuści do obrotu szczepionki firmy AstraZeneca, co, według harmonogramu dostaw w I kwartale, pozwoli sprowadzić do Polski 6 mln preparatu tej firmy
, a na początku II kwartału kolejne 10 mln.

Szczepionka jednodawkowa


Szef resortu zdrowia podkreślił, że łącznie Polska ma zakontraktowanych ponad 60 mln dawek szczepionki, z czego jedna, firmy Johnson & Johnson, jest jednodawkowa. Zastrzegł jednak, że firma nie złożyła jeszcze wniosku o rejestrację specyfiku do Europejskiej Agencji Leków.

Minister zdrowia w Sejmie o szczepieniach. „Porażająca liczba fake newsów” [WIDEO]

– Nie kolportujmy wiadomości niesprawdzonych. Nie podawajmy dalej zasłyszanych historii bez weryfikacji – zaapelował w Sejmie minister zdrowia Adam...

zobacz więcej

– Dlatego zdecydowaliśmy się uczestniczyć w mechanizmie dodatkowego zakupu europejskiego, bo oprócz pierwotnej umowy, która była realizowana w formule 200 plus 100 mln, a nasz parytet wynosi 8 proc., weszliśmy w drugą umowę z Pfizerem, która ma również formułę 200 plus 100 mln, na mocy której do końca roku pojawi się 25 mln szczepionek, z czego, być może, 10 mln dawek w pierwszym półroczu – mówił Niedzielski.

Zapewnił też, że skutki niepożądanych odczynów poszczepiennych będzie rekompensował specjalny fundusz. Wskazał, że będzie on działał w uproszczony sposób.

195 odczynów poszczepiennych


– Mamy 195 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego według mojej wiedzy jeden jest ciężki, wymagał hospitalizacji. Pozostałe były lekkie: swędzenie, zmęczenie i inne drobne dolegliwości – poinformował.

Czytaj także: Szczepionki dla nauczycieli i wykładowców. Jest decyzja 

źródło:

Zobacz więcej