RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Najzamożniejsi Polacy kupują mniej w sieci

Wiosną 2020 r. udział zakupów online u sprzedawców z UE spadł (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)
Wiosną 2020 r. udział zakupów online u sprzedawców z UE spadł (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Udział e-zakupów u sprzedawców z Unii Europejskiej spadł na początku pandemii do 9 proc., a spoza UE do 7 proc. – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ekspertów przyczyniła się do tego m.in. zmiana preferencji najzamożniejszych Polaków.

Polska ma jeden z najniższych deficytów w UE. Dobre wieści także o rynku pracy

Dane Eurostatu pokazują, że Polska jest wśród krajów z najmniejszym deficytem w UE – wskazał główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz...

zobacz więcej

Analitycy PIE zawrócili uwagę, że z powodu pandemii ostatnie miesiące były bezprecedensowe dla rynku e-commerce – wiosną 2020 r. zaobserwowano dynamiczny wzrost zakupów online , by w późniejszym okresie skłonność do kupowania przez internet wróciła do poziomów sprzed pandemii.

Eksperci podkreślili w „Tygodniku Gospodarczym PIE”, że w ostatnich 10 latach popularność zyskały zakupy internetowe od zagranicznych sprzedawców.

Wciąż chętnie kupujemy w Polsce


„Podczas gdy w 2010 r. 8 proc. osób zamawiających online dokonywało zakupów od sprzedawców z innych niż Polska krajów UE oraz 3 proc. z krajów spoza UE , w 2019 r. odsetki te wynosiły odpowiednio 12 proc. i 8 proc.”.
Eksperci zastrzegli jednocześnie, że „udział sprzedawców krajowych w sprzedaży online pozostaje niezmiennie wysoki.”

Koronakryzys. Znana marka odzieżowa walczy o przetrwanie

Gatta na skraju bankructwa. Jeden z największych polskich producentów rajstop, bielizny i odzieży wystąpił o postępowanie sanacyjne do sądu. Firma...

zobacz więcej

Dodali, że na przełomie I i II kwartału 2020 r. tendencja ta wyhamowała.

„Udział zakupów internetowych dokonywanych u sprzedawców z krajów UE spadł do 9 proc. oraz nieznacznie u sprzedawców spoza UE – do 7 proc.”
– wskazali.

W ich ocenie „do spadków tych przyczyniła się w dużej mierze zmiana preferencji najzamożniejszych Polaków”. Dotąd osoby z tej grupy dochodowej o wiele chętniej robili e-zakupy u sprzedawców zagranicznych niż mniej zamożni mieszkańcy Polski – zaznaczyli analitycy.

Zmiana preferencji zakupowych


„Jednak wiosną 2020 r. udział zakupów online u sprzedawców z UE spadł w porównaniu z rokiem poprzednim z 16 proc. do 10 proc. (ostatni raz tak niski odsetek miał zanotowano w 2012 r.), a udział zakupów u sprzedawców spoza UE spadł z 10 proc. do 7 proc., cofając się tym samym do poziomu z 2016 r.” – wskazano.

Z kolei wśród osób o najniższych dochodach „skłonność do zakupów u sprzedawców spoza UE wzrosła z 6 proc. do 8 proc.”.

źródło:

Zobacz więcej