RAPORT

Pogarda

Trudne dzieciństwo to gorsze zdrowie i życie

Niekorzystne doświadczenia w dzieciństwie powodują poważne reperkusje (fot. Shutterstock/Erika Richard)
Niekorzystne doświadczenia w dzieciństwie powodują poważne reperkusje (fot. Shutterstock/Erika Richard)

Najnowsze

Popularne

Wykorzystanie seksualne, przemoc, trudna sytuacja domowa, uzależnienia rodziców, rozwód i inne szkodliwe sytuacje pogarszają stan zdrowia i obniżają jakość życia aż do starości. Wśród par najtrudniej mają te, w których obie osoby doświadczyły w młodym wieku szkodliwych wydarzeń.

Najnowsze badania na temat szkodliwości telefonów

Nowe badanie wskazuje, że częste sięganie po smartfona nie zwiększa ryzyka depresji i lęków, jak to sugerowały wcześniejsze prace. Ryzyko ma...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali na łamach pisma „PLOS ONE” opublikowali badanie, w którym przeprowadzili ankiety wśród 818 matek i ich partnerów po roku od urodzenia przez kobietę dziecka. Pytali ankietowanych o ich własne dzieciństwo i jakość ich życia obecnie.

„Kiedy zbadaliśmy pary, w których oboje partnerów stwierdziło, że jako dzieci przeżywali trudności, powiązanie między negatywnymi doświadczeniami i relatywnie niekorzystnymi warunkami życia w dorosłości ukazało się jako szczególnie wyraźne” – mówi główny autor pracy dr Per Kristiansson.

Niekorzystne doświadczenia w dzieciństwie (ACEs - ang. adverse childhood experiences) powodują poważne, utrzymujące się przez całe życie reperkusje - podkreślają badacze.

Rak, cukrzyca, choroby psychiczne


Zwracają uwagę, że już wcześniejsze badania wskazywały na większe ryzyko chorowania i przedwczesnej śmierci wywołanej różnymi schorzeniami i innymi czynnikami. Można wymienić m.in. zaburzenia zdrowia psychicznego, nowotwory, choroby układu krążenia i cukrzycę. Im więcej szkodliwych zdarzeń, tym wyższe ryzyko negatywnych konsekwencji. Autorzy nowego badania podkreślają, że wyróżnia je szczególnie duża liczba uczestników. Jednocześnie wzięli w nim pod uwagę różne czynniki.

Ciemna strona zdalnego nauczania. Coraz więcej dzieci ma problemy zdrowotne

Coraz więcej dzieci, które z powodu nauczania zdalnego spędzają w pozycji siedzącej od 4 do 10 godzin dziennie, odczuwa dolegliwości bólowe –...

zobacz więcej

Badacze zwrócili szczególną uwagę na nadużycia fizyczne i psychiczne, zaniedbania, wykorzystanie seksualne, kryminalne zachowania, uzależnienia, przemoc,  zaburzenia psychiczne rodziców i ich rozłąkę.

Pojedyncze ACE były dosyć powszechne, przy czym 11 proc. kobiet i 9 proc. ich partnerów doświadczyło czterech lub więcej takich czynników. U 2 proc. par obie osoby przeżyły 4 lub więcej ACEs.

Takie doświadczenia u jednego z partnerów zwiększało przy tym prawdopodobieństwo, że zwiąże się z osobą, która także miała takie przeżycia.

Im więcej złych przeżyć, tym gorsze perspektywy


Jak można przewidywać, im więcej negatywnych zdarzeń u danej osoby i pary, tym gorsze perspektywy w dorosłości. Wśród możliwych konsekwencji naukowcy wymieniają gorsze wykształcenie, niskie dochody, relację z partnerem o niskiej jakości, nadwagę, palenie tytoniu, niższe poczucie koherencji, słabą ocenę własnego zdrowia, wysoki poziom stresu, bardzo wysokie ryzyko zaburzeń lękowych i depresji.

Czytaj także: Depresja i stres mogą osłabiać działanie szczepionki przeciwko koronawirusowi

Lekarze alarmują. Dzieci w Polsce jedzą najwięcej cukru w Europie!

Dzieci w Polsce jedzą najwięcej cukru w Europie. Te poniżej 10. roku życia aż 95 g dziennie, czyli 19 łyżeczek – zwrócili uwagę w komunikacie...

zobacz więcej

„To, że doświadczane w dzieciństwie ACEs mogą mieć tak  szkodliwe skutki, wiąże się z ciężkim, toksycznym stresem, który działa na centralny system nerwowy i inne organy dziecka, kiedy dorasta. Toksyczny stres oznacza silne, częste i utrzymujące się pobudzenie systemu odpowiedzi stresowej. Oznacza to, że ACEs mają daleko idący negatywny wpływ na życie i zdrowie ludzi aż do zaawansowanego wieku. Mogą nawet wpływać na następne pokolenia” – alarmuje prof. Kristiansson.

Ograniczenie toksycznego stresu a wyniki w nauce


Naukowcy przytaczają też badania, według których ograniczenie toksycznego stresu we wczesnych latach życia przynosi korzyści całemu społeczeństwu – poprawia wyniki uczniów, zwiększa produktywność ekonomiczną i zwiększa odpowiedzialność obywateli.

„To dlatego mamy nadzieję, że nasze badania skłonią państwowe agendy, a także społeczeństwo, do podjęcia inicjatywy w diagnozowaniu, wspieraniu i leczeniu rodzin i osób dotkniętych w dzieciństwie przez trudne wydarzenia” – mówi specjalista.

Czytaj także: Kto bardziej narażony na ciężki przebieg COVID-19? Złe wieści dla mężczyzn

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej