RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyrok ws. aborcji. Nowe informacje z Trybunału Konstytucyjnego

Wyrok zapadł po koniec października (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)
Wyrok zapadł po koniec października (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Pisemne uzasadnienia zdań odrębnych zgłoszonych do uzasadnienia wyroku z dnia 22 października 2020 r. do dzisiaj nie wpłynęły jeszcze od wszystkich sędziów, którzy takie zdania odrębne zgłosili – poinformowało biuro prasowe TK.

Bartosz Kramek zatrzymany na proteście proaborcyjnym

Bartosz Kramek z fundacji Otwarty Dialog jest jedną z kilkunastu osób zatrzymanych przez policję podczas proaborcyjnego Strajku Kobiet w Warszawie....

zobacz więcej

„Zgodnie z przepisami prawa regulującymi tryb postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, uzasadnienie wyroku podlega ogłoszeniu na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego łącznie z pisemnymi uzasadnieniami zgłoszonych zdań odrębnych” – dodano.

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po wyroku Trybunału miały miejsce protesty organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet, z Martą Lempart i Klementyną Suchanow na czele. W ostatnich tygodniach protesty stały się coraz mniej liczne.

źródło:

Zobacz więcej