RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Hasło, że firmy padają, nie znajduje potwierdzenia w danych”

Według danych MRPiT w Polsce zarejestrowanych jest o 139 tys. firm więcej niż w lutym 2020 roku (fot. arch. PAP/Artur Reszko)
Według danych MRPiT w Polsce zarejestrowanych jest o 139 tys. firm więcej niż w lutym 2020 roku (fot. arch. PAP/Artur Reszko)

Hasło, że firmy padają, nie znajduje potwierdzenia w danych – powiedział w Sejmie wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak.

Tarcza Finansowa 2.0. Premier: Polska gospodarka znów pozytywnie zaskoczy świat

Tarcza Finansowa Polski Fundusz Rozwoju 2.0 to element odbudowy naszego potencjału gospodarczego i nadzieja na szybki powrót do wzrostu po pandemii...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wiceminister, przedstawiając informację w sprawie sytuacji branż najbardziej zagrożonych utratą przychodów w czasie pandemii SARS-CoV-2 oraz propozycji wsparcia pracowników i przedsiębiorców w 2021 r., wskazał, że w Polsce zarejestrowanych jest o 139 tys. firm więcej niż w lutym 2020 r. Zaznaczył, że pomoc rządowa dla przedsiębiorstw przekroczyła już 175 mld zł i jest to kwota bezprecedensowa w historii III Rzeczpospolitej


Dodał, że znacząco wzrosła również liczba postępowań restrukturyzacyjnych i naprawczych, które mają firmy uchronić przed bankructwem. „Hasło, że firmy padają, nie znajduje potwierdzenia w danych” – powiedział.

W oświadczeniach klubów poselskich parlamentarzyści, którzy zabierali głos, zwrócili uwagę, że rządowa pomoc nie trafia do wszystkich potrzebujących.

„36 proc. małych firm jest na skraju bankructwa”


– Tarcza 6.0 jest niewystarczającym narzędziem, ponieważ koncentruje się na wycinku kosztów, pomijając koszty stałe (...), a część firm nie otrzyma pomocy, bo nikogo nie zatrudniają – powiedział poseł KO Jacek Tomczak . Wskazał, że „36 proc. małych firm jest na skraju bankructwa,(...) i, że obecna pomoc jest niewystarczająca”.

Zobacz takżeTarcza Finansowa PFR 2.0 ruszyła. Mikro-, małe i średnie firmy mogą składać wnioski 

Tarcza branżowa obejmie kolejne biznesy. Jest decyzja rządu

Wsparcie w ramach tarczy branżowej zostanie rozszerzone na kolejnych sześć kodów PKD i dotyczyć będzie hoteli, w tym turystycznych obiektów...

zobacz więcej

Z kolei Adrian Zandberg (Lewica) powiedział, że 2021 r. to kolejny rok obniżonych pensji i wypychania coraz większej liczby na samozatrudnienie.

– Jestem przekonany, że pokonamy wirusa, ale konsekwencje dla gospodarki będą bolesne, bo nawet jak otworzymy restauracje, galerie czy hotele, to ludzie nie rzucą się i nie będą wydawać pieniędzy, bo nie będą ich mieli – stwierdził.

Zgodził się, że obostrzenia były koniecznie, ale – jak podkreślił – jak zamyka się gospodarkę, to od razu należy uruchomić pomoc
dla tych, którzy tracą środki do życia. – Trzeba na serio zwiększyć pomoc dla małych firm i ta pomoc musi być długoterminowa – mówił.

Co z firmami turystycznymi?


Posłowie, którzy uczestniczyli w nocnej dyskusji, domagali się m.in. objęcia pomocą z tarcz antykryzysowych firm turystycznych ze wszystkich rejonów Polski, a nie tylko z obszarów górskich, a przede wszystkim rozpoczęcia procesu odmrażania zamkniętych branż.

Zadali też ponad 40 pytań dotyczących m.in. mechanizmu typowania firm, które mogą korzystać z pomocy tarczy branżowej i Tarczy Finansowej PFR 2.0, czy pomocą będą objęte np. spółdzielnie socjalne, czy inne organizacje pozarządowe jak np. fundacje. Pytali też, czy państwo zamierza przejmować prywatne hotele, a także dlaczego rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej.

– Wasze pytania pokazują, że albo nie znacie treści ustaw albo celowo manipulujecie emocjami Polaków – powiedziała posłanka PiS Joanna Borowik. W jej opinii „twierdzenie, że obecnie nie ma pomocy dla firm, jest kompletną hipokryzją”.

źródło:

Zobacz więcej