RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Joe Biden wprowadza swój program walki z epidemią koronawirusa

Joe Biden zapowiada zmianę strategii walki z epidemią (fot. Alex Wong/Getty Images)
Joe Biden zapowiada zmianę strategii walki z epidemią (fot. Alex Wong/Getty Images)

Początek kadencji prezydenta USA Joego Bidena upływa pod znakiem wdrażania jego federalnej strategii zwalczania pandemii koronawirusa. Demokrata zastrzega, że na pokonanie COVID-19 przyjdzie poczekać kilka miesięcy.

Lewaccy ekstremiści zaatakowali siedzibę Demokratów w Portland [WIDEO]

Lewaccy ekstremiści wszczęli awantury na ulicach Portalnd w amerykańskim stanie Oregon. Doszło do tego w środę po południu, po zaprzysiężeniu Joego...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej w Białym Domu  Biden zaatakował poprzednią administrację twierdząc, że w ostatnim roku „nie można było polegać na rządzie”, a władzom stanowym i lokalnym doskwierał brak „narodowego planu, który przeprowadziłby ich przez kryzys”. Podkreślił, że epidemia uderzyła w USA wyjątkowo mocno w porównaniu z innymi państwami, a niewspółmiernie do innych cierpią mniejszości.

Program szczepienia Amerykanów, który rozpoczął się w połowie grudnia, nowy przywódca USA nazwał „ponurym błędem”. Do tej pory podano 16 mln szczepionek na COVID-19, choć administracja Donalda Trumpa na jesieni obiecywała 20 mln tylko do końca grudnia.

Noszenie masek aktem patriotyzmu


Biden przewidując, że jeszcze w lutym bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA przekroczy pół miliona, podkreślił, że na pokonanie koronawirusa potrzeba miesięcy, a kraj wciąż jest w „mrocznej zimie”. Mimo szczepień konieczne jest wciąż noszenie maseczek – apelował prezydent i nazwał takie postępowanie „aktem patriotyzmu”.

Jednym z elementów strategii nowej administracji jest – jak to ujął Biden – „przywrócenie publicznego zaufania”. Rola tłumaczenia Amerykanom zawiłości epidemii i działań administracji spoczywać będzie m.in. doktorze Anthonym Faucim, głównym doradcy medycznym nowego prezydenta.

Zobacz takżeBojówkarze Antify spalili flagi USA. Krzyczeli: „Pie***ć Trumpa i Bidena” 

Biden anulował decyzje Trumpa, polska opozycja ma podobne marzenia. „Rządy likwidacji” [WIDEO]

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał 15 aktów wykonawczych anulujących decyzje Donalda Trumpa. Polska opozycja marzy o podobnym...

zobacz więcej

– Pomoc jest już w drodze – zapewniał Biden, który w kampanii wyborczej obiecał 100 mln szczepień w pierwsze 100 dni prezydentury i krytykował poprzednika za lekceważenie zagrożenia.

Nowy gospodarz Białego Domu już w środę podpisał nakaz noszenia maseczek w budynkach federalnych. W czwartek złożył podpis pod kolejnymi dokumentami. To m.in. zamówienia szczepionek, testów i sprzętu ochrony osobistej. Biden nakazał także Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) utworzenie w ciągu miesiąca stu ośrodków szczepień.

Jedno z podpisanych zarządzeń poleca agencjom federalnym stosowanie ustawy o produkcji obronnej w celu zapobieżenia niedoborom produktów potrzebnych do zwalczania epidemii. W tym kontekście prezydent ocenił, że w związku z tym, iż umiera tylu Amerykanów, kraj powinien działać jak w trakcie wojny.

Wjedziesz do USA tylko z negatywnym testem


Biden podjął też działania, by wymóc zakrywanie twarzy podczas podróży międzystanowych. Podróżni wjeżdżający do USA zobowiązani będą do przedstawienia dokumentu poświadczającego negatywny wynik testu na COVID-19.

Zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych zmarły już 408 382 osoby. W USA wykryto ponad 24,5 mln infekcji SARS-CoV-2.

Zobacz takżeBiden przejmuje stery. Pekin liczy na odwilż, Waszyngton marszczy brwi

źródło:

Zobacz więcej