RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA: Nowa administracja chce przedłużenia układu rozbrojeniowego nowy START

Biały Dom planuje zdecydowaną akcje wobec Rosji, a jednocześnie chce z nia podpisać układ (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)
Biały Dom planuje zdecydowaną akcje wobec Rosji, a jednocześnie chce z nia podpisać układ (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)

Pracujemy, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej lekkomyślne i wrogie działania – przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Wśród nich wymieniła m.in. cyberatak na amerykańskie instytucje oraz otrucie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Bojówkarze Antify spalili flagi USA. Krzyczeli: „Pie***ć Trumpa i Bidena” [WIDEO]

Po inauguracji Joe Bidena na prezydenta USA w Seattle odbyła się demonstracja Antify. Bojówkarze zdemolowali pierwszy w historii lokal popularnej...

zobacz więcej

– Nawet gdy współpracujemy z Rosją, aby dbać o nasze interesy, to pracujemy też nad tym, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej lekkomyślne i wrogie działania – oświadczyła na konferencji prasowej rzeczniczka nowego prezydenta USA Joego Bidena.

W tym celu – jak przekazała Psaki – Biden wnioskuje do amerykańskiego środowiska wywiadowczego o „pełną ocenę” ubiegłorocznego cyberataku na amerykańskie instytucje, „rosyjskiej ingerencji w kampanię wyborczą w 2020 r.”, „użycia broni chemicznej wobec przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego” i „rzekomych opłat za ataki na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie”.

Układ START


Rzeczniczka potwierdziła, że Stany Zjednoczone zamierzają doprowadzić do pięcioletniego przedłużenia układu rozbrojeniowego nowy START. Podkreśliła, że Biden uważa, że ten układ z Rosją jest „w interesie narodowym USA”.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 r. w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 r. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.

Nowy START wygaśnie w lutym tego roku. W październiku ub.r. Biały Dom odrzucił rosyjską propozycję w sprawie przedłużenia o rok bez żadnych warunków układu. USA domagały się wówczas wstrzymanie modernizacji rosyjskiego arsenału głowic nuklearnych.

źródło:

Zobacz więcej