RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przewodniczący RE ws. szczepionek: Koncerny muszą dochować terminów dostaw

Przewodniczący RE podsumował wnioski po zakończeniu szczytu przywódców UE (fot. Thierry Monasse/Getty Images)
Przewodniczący RE podsumował wnioski po zakończeniu szczytu przywódców UE (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oznajmił w czwartek po zakończeniu szczytu szefów państw i rządów UE, że koncerny farmaceutyczne muszą respektować swoje zobowiązania w kwestii terminów dostaw szczepionek. Przewodniczący Michel odniósł się też do kwestii certyfikatów szczepień.

„Katastrofa stulecia”. Merkel podała, kiedy będą mogli zaszczepić się wszyscy Niemcy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała pandemię koronawirusa „katastrofą stulecia”. Jednocześnie szefowa rządu zapewniła, że szczepionka na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Przywódcy chcą, żeby szczepienia zostały przyśpieszone. W związku z tym zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek, podjęte przez koncerny, muszą być dochowane. Przywódcy podkreślili, że szczepionki powinny być dystrybuowane w tym samym czasie – powiedział Michel na konferencji prasowej.

– Wszystkie możliwe środki będą brane pod uwagę, żeby zapewnić szybkie dostawy (...) i żeby uniknąć opóźnień – dodał.

Z kolei w kwestii certyfikatów szczepień  Michel oznajmił, że będą mogły być na początku wykorzystane tylko do celów medycznych.

– Myślę, że powinniśmy się zgodzić na wspólne elementy, które powinny się znaleźć w certyfikatach szczepień do celów medycznych. Później zobaczymy, czy i w jakich okolicznościach te zaświadczenia mogłyby być użyte – powiedział Michel.

Odnosząc się do działania wspólnego rynku, dodał: „Jesteśmy przekonani, że powinniśmy zachować otwarte granice, żeby zagwarantować dobre funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Jednocześnie, w przypadku nieistotnych podróży, restrykcje powinny być brane pod uwagę”.

źródło:

Zobacz więcej