RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wspólnie możemy osiągnąć jeszcze więcej”. P.o. szefa ambasady USA do Polaków [WIDEO]

Bix Aliu od ponad półtora roku pełnił funkcję zastępcy szefa ambasady USA w Warszawie. (fot. Twitter/US Embassy Warsaw)
Bix Aliu od ponad półtora roku pełnił funkcję zastępcy szefa ambasady USA w Warszawie. (fot. Twitter/US Embassy Warsaw)

Bix Aliu jako charge d'affaires pokieruje obecnie ambasadą USA w Polsce do czasu nominacji i przyjazdu nowego ambasadora po tym, jak placówkę opuściła Georgette Mosbacher. Do tej pory Aliu pełnił funkcję zastępcy szefa placówki. 20 stycznia 2021 r., w dniu inauguracji Joe Bidena jako prezydenta USA, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher zakończyła swoją misję dyplomatyczną w Polsce.

W krótkim materiale wideo opublikowanym przez ambasadę USA Aliu przypomniał swoją drogę zawodową, szczególnie na placówkach w Polsce.

– Miałem ogromny zaszczyt wspólnie z ambasador pracować między innymi nad zniesieniem wiz dla Polaków – powiedział Aliu.

Georgette Mosbacher: Wyjeżdżam z ciężkim sercem. To był dla mnie zaszczyt

To był dla mnie zaszczyt służyć jako ambasador USA w Polsce. Bix Aliu, chargé d'affaires w Ambasadzie USA w Warszawie, będzie teraz reprezentował...

zobacz więcej

Polska i USA wspólnie mogą osiągnąć jeszcze więcej niż do tej pory. Razem jesteśmy silniejsi, co jest dzisiaj szczególnie ważne – przekonywał.

Dyplomata od czerwca 2019 r. pełnił funkcję zastępcy szefa ambasady USA w Warszawie. Pracował już na tej placówce na stanowisku wicekonsula i zastępcy attache kulturalnego szesnaście lat temu. Był także konsulem generalnym USA w Krakowie.

Aliu rozpoczął służbę dyplomatyczną od placówki w Macedonii. W trakcie swojej kariery pracował także jako Doradca Specjalny Przedstawiciela Kongresu Drugiego Dystryktu Kongresu Stanu Virginia oraz w Narodowym Centrum Szkoleniowym Spraw Zagranicznych Departamentu Stanu.

-> Przeczytaj także: Były doradca Trumpa do władz Polski: Rozwijajcie kontakty z nową administracją 

źródło:
Zobacz więcej