RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwszeństwo pieszych, zakaz jazdy na zderzaku. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym

Obecnie, według badań, kierowcy nie zatrzymują się, aby pieszy mógł bezpiecznie przejść przez jezdnię (fot. Shutterstock/ALEXANDER V EVSTAFYEV)
Obecnie, według badań, kierowcy nie zatrzymują się, aby pieszy mógł bezpiecznie przejść przez jezdnię (fot. Shutterstock/ALEXANDER V EVSTAFYEV)

Sejm uchwalił nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza m.in. zasadę pierwszeństwa pieszych także przy wchodzeniu na pasy i reguluje kwestię tzw. jazdy na zderzaku. Zgodnie z zapisami noweli pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię nie będzie mógł korzystać z telefonu. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 roku.

Makabryczny wypadek w Zielonej Górze. Pieszą odrzuciło na kilkadziesiąt metrów [WIDEO]

Do dramatycznie wyglądającego wypadku doszło w Zielonej Górze. 47-letnia kobieta została potrącona przez samochód, kiedy przechodziła przez...

zobacz więcej

Przedstawiciele rządu wskazywali, że 1 czerwca tego roku wydaje się najlepszym terminem na wdrożenie przepisów m.in. ze względu na konieczność przeprowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat wprowadzanych zmian. – Jesteśmy w fazie końcowej realizacji materiałów kampanijnych – mówił dyrektor Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik.

Nowela zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście” – napisano w projekcie nowelizacji.

Pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju


Pieszy na przejściu ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a z kolei pieszy dopiero na nie wchodzący ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.

W uzasadnieniu tych zmian powołano się m.in. na badanie  relacji pieszy-kierowca z 2018 r. Wynika z niego, że 64 proc. pieszych z dużych miast i 81 proc. pieszych z małych miejscowości stwierdziło, że największym problemem ich bezpieczeństwa jest fakt, że kierowcy nie zatrzymują się, aby pieszy mógł bezpiecznie przejść przez jezdnię. Jednocześnie badania wykazały, że pojazdy w rejonie przejść dla pieszych poruszają się z dużymi prędkościami i często przekraczają prędkość dozwoloną w danym obszarze.

Samochód potrącił dwie dziewczynki. Wypadek na przejściu dla pieszych

Do szpitala trafiły dwie kilkunastoletnie dziewczynki, które w środę wieczorem zostały potrącone na przejściu dla pieszych w Grajewie – informuje...

zobacz więcej

W nowelizacji przepisów zawarto zapis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Zmiany wprowadzają także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami mierzony w metrach ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd mierzona w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

„To właśnie na drogach ekspresowych i autostradach, jak wynika ze statystyk, niezachowanie odległości między pojazdami jest jedną z głównych przyczyn wypadków. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2019 r. z tego powodu tylko na autostradach doszło do 94 wypadków, w których zostało zabitych 13 osób, a ranne zostały 143 osoby” – napisano.

50 km/h w obszarze zabudowanym także nocą


Proponowane przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h bez względu na porę doby. Teraz w godzinach nocnych (23-5) dopuszczalną prędkością maksymalną jest 60 km/h. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, różnica prędkości między 50 a 60 km/h ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.

źródło:

Zobacz więcej