RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pożar w obiekcie producenta szczepionek przeciw COVID-19. To kluczowy zakład

Budynek należy do producenta szczepionek Serum Institute of India (fot. PAP/EPA/STR)
Budynek należy do producenta szczepionek Serum Institute of India (fot. PAP/EPA/STR)

Pożar wybuchł w czwartek w budowanym obiekcie największego na świecie producenta szczepionek Serum Institute of India, w mieście Puna w stanie Maharasztra na zachodzie kraju. Prawdopodobnie wpłynie to na produkcję szczepionek przeciwko COVID-19.

Szczepienia w Niemczech. Odwołane wizyty, zdezorientowani pacjenci

Przeciążone systemy, odwołane wizyty, zdezorientowani pacjenci. Oprócz zmniejszonej dostępności szczepionki, katastrofa związana z rejestracją...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Nie wiadomo na razie, co było przyczyną pożaru ani jaki jest rozmiar zniszczeń. – Uratowaliśmy trzy osoby i nie ma ofiar – powiedział przedstawiciel straży pożarnej Prashant Ranpise, nadzorujący operację gaśniczą.

Firma poinformowała, że pożar został ograniczony do nowo stawianego obiektu, który był budowany w celu zwiększenia produkcji szczepionek COVID-19 i zapewnienia lepszego przygotowania na ewentualne przyszłe pandemie.

Zapasy szczepionek nie ucierpiały


Jak przekazano, pożar nie wpłynął na istniejące już obiekty produkujące szczepionki przeciw COVID-19 ani na zapasy ok. 50 milionów dawek. Zniszczeniu uległo natomiast kilka pięter budowanego obiektu – powiadomił dyrektor generalny firmy Adar Poonawalla. Kilkudziesięciu pracowników w kombinezonach laboratoryjnych musiało opuścić kompleks. Serum Institute of India to największy na świecie producent szczepionek, któremu zlecono wytworzenie miliarda dawek szczepionki AstraZeneca i Uniwersytetu Oxfordzkiego.

Kluczowy zakład


W grudniu 2020 roku w wywiadzie dla agencji AP Poonawalla wyraził nadzieję na zwiększenie zdolności produkcyjnych z 1,5 miliarda do 2,5 miliarda dawek preparatu rocznie do końca 2021 roku. Nowy zakład jest kluczowy w kontekście zwiększenia tej produkcji.

Z ponad 12 miliardów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, które mają zostać wyprodukowane w tym roku, bogate kraje kupiły już około 9 miliardów, a wiele z nich ma możliwości zakupu jeszcze większej liczby. W rezultacie Serum Institute prawdopodobnie wyprodukuje większość szczepionek, które będą stosowane przez kraje rozwijające się – podaje Associated Press.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej