RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Schwertner z Onetu złapany na kłamstwie

Dziennikarz Onetu zamieścił potem sprostowanie (fot. Shutterstock/Sharaf Maksumov)
Dziennikarz Onetu zamieścił potem sprostowanie (fot. Shutterstock/Sharaf Maksumov)

Janusz Schwertner z Onet Wiadomości daleko mija się z prawdą – napisał na Twitterze Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Dziennikarz stwierdził w swoim tekście, że Pawlak – kontrolując oddział psychiatryczny dla dzieci w Józefowie – nie wspomniał, że nowe łóżka w placówce zostały zakupione nie z budżetu państwa, lecz przez WOŚP. Tymczasem rzecznik wymienił fundację we wpisie, o którym wspomina Schwertner.

Fake news Schwertnera. Dziennikarz Onetu manipuluje słowami ministra Dery

„Andrzej Dera pytany o słowa o. Rydzyka: też mam pokusy” – wpis o takiej treści zamieścił na Twitterze dziennikarz Onetu Janusz Schwertner. Problem...

zobacz więcej

„Gdy w lutym 2020 r. ujawniliśmy zdjęcia z oddziału psychiatrycznego w Józefowie pod Warszawą opinia publiczna nie doczekała się żadnej reakcji. Jedynym przedstawicielem państwa, który zareagował, był rzecznik praw dziecka. Mikołaj Pawlak pojechał na miejsce i zauważył w szpitalu nowe łóżka. Swoim odkryciem z dumą podzielił się w Internecie, jednak nie wspomniał, że zakupy zostały zrobione nie z budżetu państwa, a szczęśliwie przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy” – czytamy w artykule Schwertnera, który ukazał się na łamach Onetu w środę 20 stycznia.

RPD zareagował na tekst dziennikarza. „Napisałem na TT, że łóżka kupiła @fundacjawosp. Już raz mu (Schwertnerowi –red.) zabrakło rzetelności, gdy pisząc reportaż o szpitalu psychiatrycznym w Józefowie, nawet tam nie pojechał zobaczyć, jak jest naprawdę. Szkoda” – zaznaczył we wpisie w mediach społecznościowych.

Po zwróceniu uwagi przez Pawlaka, Schwertner zamieścił w tekście sprostowanie. W aktualnej wersji fragment, o którym wspomina RPD, brzmi: „Swoim odkryciem z dumą podzielił się w internecie – sęk w tym, że zakupy zostały zrobione nie z budżetu państwa, a szczęśliwie przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy* (*sprostowanie: w pierwotnej wersji tekstu napisałem, że RPD nie informował o tym, że łóżka zostały zakupione przez WOŚP; na Twitterze Mikołaj Pawlak słusznie przypomniał jednak swojego tweeta z lutego 2020 r., zawierającego taką informację)”.

źródło:
Zobacz więcej