RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poczta Polska wprowadza znaczek

22 stycznia br. znaczek wprowadzony zostanie do obiegu  (fot. Poczta Polska)
22 stycznia br. znaczek wprowadzony zostanie do obiegu (fot. Poczta Polska)

22 stycznia, w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – poety i żołnierza Armii Krajowej, Poczta Polska  wprowadzi do obiegu nowy znaczek emisji „KK Baczyński”.  

Akcja #SzczepimySię. „Orzeł” będzie mobilizował warszawiaków

Mural z „Orłem”, czyli pułkownikiem Witalisem Skorupką, powstaje w Warszawie. Praca nawiązuje do trwającej akcji #SzczepimySię. Kombatant jest...

zobacz więcej

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim i plastycznym. Był uczniem słynnego Liceum im. Stefana Batorego, uczęszczał do jednej klasy z Tadeuszem Zawadzkim ps. Zośka, Janem Bytnarem ps. Rudy i Maciejem Aleksym Dawidowskim ps. Alek.

Poeta i żołnierz AK


Pierwszy znany wiersz „Wypadek przy pracy” poeta napisał w 1936 r. Baczyński w okresie okupacji niemieckiej ogłosił kilka tomików poezji: „Zamknięty echem” (lato 1940), „Dwie miłości” (jesień 1940), „Wiersze wybrane” (maj 1942) i „Arkusz poetycki nr 1” (1944).

Był żołnierzem batalionów Armii Krajowej „Zośka” i „Parasol” .

Zobacz także: Niedokończona powieść Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Wybuch Powstania Warszawskiego zaskoczył Baczyńskiego w rejonie pl. Teatralnego, gdzie został wysłany po odbiór butów dla oddziału. Nie mogąc przedostać się na miejsce koncentracji macierzystej jednostki na Woli, przyłączył się do oddziału złożonego z ochotników, którymi dowodził ppor. „Leszek” (Lesław Kossowski).

Bohater Warszawy


Poeta zginął w Pałacu Blanka 4 sierpnia około godziny 16.  Trafił go niemiecki snajper strzelający z gmachu Teatru Wielkiego. 1 września zginęła jego żona - Barbara. Oboje pochowani są na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. 

 

źródło:
Zobacz więcej