RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nord Stream 2. PE wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy

Europosłowie wezwali do krytycznego przeglądu współpracy z Rosją również przy projektach takich jak Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Europosłowie wezwali do krytycznego przeglądu współpracy z Rosją również przy projektach takich jak Nord Stream 2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem w niedzielę w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i zażądali jego uwolnienia. Przyjęta rezolucja nie jest wprawdzie wiążąca, ale to polityczna presja na unijne kraje.

Nord Stream 2. Zgoda na dalszą budowę wstrzymana

Wydane w piątek przez Federalny Urząd Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) zezwolenie na natychmiastowe wznowienie budowy niemieckiego odcinka...

zobacz więcej

Europosłowie wezwali państwa członkowskie i KE do krytycznego przeglądu współpracy z Rosją w polityce zagranicznej i przy projektach takich jak Nord Stream 2, którego budowa, jak napisali, musi być natychmiast wstrzymana.

Eurodeputowani zaapelowali tez o objęcie sankcjami oligarchów finansujących reżim w Rosji i bliskich współpracowników Władimira Putina wraz z rodzinami, którzy mają na terenie UE majątki, i konta w europejskich bankach.

„UE nie może być przyjaznym miejscem dla rosyjskiego bogactwa o niejasnym pochodzeniu” – brzmi fragment rezolucji. Europosłowie uważają również, że Unia powinna opracować nową strategię kontaktów z Rosją, która będzie koncentrować się przede wszystkim na wsparciu społeczeństwa obywatelskiego.

"Za" głosowało 581 europosłów, "przeciw" 50, a 44 wstrzymało się od głosu. Przyjęta rezolucja nie jest wprawdzie wiążąca, ale to polityczna presja na unijne kraje.

-> Przeczytaj także: Komisja Europejska: Nord Stream 2 nie jest we wspólnym interesie Europy

źródło:
Zobacz więcej