RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister zdrowia w Sejmie o szczepieniach. „Porażająca liczba fake newsów” [WIDEO]

– Nie kolportujmy wiadomości niesprawdzonych. Nie podawajmy dalej zasłyszanych historii bez weryfikacji – zaapelował w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia zaapelował do posłów o uspokojenie emocji i współpracę ponad podziałami w walce z pandemią. Zapewnił, że od przyszłego tygodnia wrócą normalne dostawy szczepionki firmy Pfizer, rzędu 330-350 tys. tygodniowo.

Ministerstwo Zdrowia potwierdza. Zmutowany koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia przekazało portalowi tvp.info, że w Polsce potwierdzony został przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa.

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Posłowie wysłuchali w czwartek w Sejmie informacji bieżącej na temat przeprowadzania szczepień przeciw COVID-19 w celu stworzenia szansy powrotu do normalności oraz nadzoru nad całym procesem. Wnieśli o to posłowie Prawa i Sprawiedliwości. 

Minister apeluje o rzetelne informacje


– Proszę bardzo z tego miejsca, nie kolportujmy wiadomości niesprawdzonych. Nie podawajmy dalej zasłyszanych historii bez weryfikacji, bo niestety liczba informacji, które też dzisiaj na sali usłyszałem, które są nieprawdziwe, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, jest po prostu porażająca – mówił min. Adam Niedzielski.

– Szczególnie jak słyszę np. od pani poseł (Krystyny) Szumilas, że zaliczyliśmy prokuratorów do grupy „0”, czy porównania Wielkiej Brytanii i tego, co dzieje się w Szkocji, z Polską, podczas gdy w Wielkiej Brytanii proces szczepień rozpoczął się wcześniej, kilka tygodni przed Polską, bo tam jest niezależna ze względu na wyjście z UE agencja ds. leków, która wydaje pozwolenia – wyjaśniał minister. Podkreślił, że takie wypowiedzi nie budują dialogu, a ich wartość jest zerowa. Szef resortu zdrowia zaapelował o uspokojenie emocji i współpracę ponad podziałami w walce z pandemią. W swoim wystąpieniu w Sejmie podkreślił, że powstanie szpitali tymczasowych było koniecznością.

Minister zapowiedział, że w szpitalach tych prowadzone będą szczepienia przeciw COVID-19. Według niego powstanie tych placówek było koniecznością wobec groźby nadejścia trzeciej fali pandemii.

„Przed nami decydujące tygodnie. Musimy być przygotowani na każdy scenariusz”

Przed nami decydujące tygodnie w walce z pandemią. Zagrożenie trzecią falą jest ogromne, musimy być przygotowani na każdy scenariusz – ocenił...

zobacz więcej

Harmonogram dostaw szczepionek


Mimo spadku dostaw szczepionek od firmy Pfizer, zaplanowane przez rząd tempo szczepień zmalało nieznacznie – zapewnił min. Niedzielski. Dodał, że mamy do czynienia ze zmniejszeniem tygodniowego tempa dostaw szczepionki firmy Pfizer z 330 tys. dawek do 180 tys.

W ocenie ministra przyjęty przez Polskę sposób gospodarowania szczepionkami, „odkładanie połowy z nich na drugą dawkę i konserwatywne podejście do szczepienia” spowodował, że przy spadku dostaw o połowę tempo szczepienia zostanie tylko nieznacznie zmniejszone.

– To jest konsekwencja racjonalnych rozwiązań, planowania i zarządzania. I dlatego chcę przy tej okazji zaprotestować przeciwko nadużywaniu słowa „chaos”. Powiem uczciwie, że nie można mówić, że to jest chaos ani że to jest sukces. Na razie mamy pewien rozpęd naszej akcji szczepieniowej i wszystkie oceny teraz wydawane są przedwczesne – oświadczył minister zdrowia.

Poinformował, że został potwierdzony nowy harmonogram dostaw szczepionki od Pfizera. – Zgodnie z nim od przyszłego tygodnia wracamy do normalnych dostaw rzędu 330-350 tys. tygodniowo, a po dwóch tygodniach, czyli od połowy lutego, będziemy mieli naddatek w dostawach, który ma nam zrekompensować to, co teraz ubyło, bo dostawy będą przez co najmniej dwa, trzy tygodnie w okolicy co najmniej 400 tys. – powiedział minister.

źródło:
Zobacz więcej