RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dlaczego posłowie przechodzą do Hołowni? „Szalupa ratunkowa Titanica PO” [WIDEO]

Michał Kobosko, przewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni zdradził tvp.info, że jego ugrupowanie negocjuje transfer z około 10 kolejnymi parlamentarzystami. – PO przypomina niezatapialny „Titanic”, który natrafił na górę lodową i zatonął. W tym przypadku może być podobnie. Brak wyczucia politycznego działaczy PO powoduje, że spychają swój statek na niebezpieczne mielizny. Obok pojawia się jednak szalupa z Szymonem Hołownią na pokładzie, ochoczo zbierającym z powierzchni wzburzonego morza działaczy PO – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Grodzki komentuje odejście Muchy z PO. „Miała trochę pretensji”

Odejście z PO Joanny Muchy to temat wymagający pogłębionej analizy, przemyśleń i działania, by więcej takich odejść nie było – ocenił w czwartek...

zobacz więcej

Sojuszniczka Budki i Tomczyka postawiła na Hołownię


„Zorientowałam się, że ja i Platforma jesteśmy po prostu w innym miejscu. Nikt tu nie jest winny, nie jest to kwestia jakiejś krytyki. To po prostu dwie różne drogi, które obraliśmy. Ja i Platforma Obywatelska (…) Marzę o Polsce przyszłości, dlatego zdecydowałam się przyłączyć do projektu politycznego Szymona Hołowni, do Polski 2050” – stwierdziła podczas konferencji prasowej w Sejmie dotychczasowa posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Mucha. Po 18 latach aktywności w Platformie Obywatelskiej, wielu kadencjach w Sejmie i pełnieniu funkcji ministra sportu w rządzie Donalda Tuska opuściła partię. Uchodziła w niej za stronniczkę obecnego szefa Borysa Budki i była blisko związana ze środowiskiem tak zwanych „młodych wilków”. W 2016 roku to dzisiejszy szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk nagrywał jej słynny śpiew na sejmowej sali plenarnej. „Na koniec prośba do mojego kolegi Czarka, aby w odpowiednim momencie wyłączył transmisję … Nie pucz, kiedy odjadę, sercem będę przy tobie” – śpiewała podczas okupacji sali plenarnej. Przed rokiem poparła Budkę w wyborach na przewodniczącego PO. W poniedziałek na odejście z Koalicji Obywatelskiej i przejście do Polski 2050 zdecydował się też senator Jacek Bury.

Zobacz także: Zamieniła Budkę na Hołownię. Dwa zdjęcia Muchy, które stały się symbolem

Michał Kobosko z Polski 2050: Rozmawiamy z około 10 parlamentarzystami


– Nie jesteśmy dla nikogo szalupą ratunkową. Nie jesteśmy i nie będziemy. Nie taka była idea. Nie taki pomysł stał za naszym ruchem i nie taki pomysł realizujemy.Jeżeli dochodzi do, jak niektórzy to nazywają, transferów, zmiany miejsca pobytu przez niektórych parlamentarzystów, to dzieje się w efekcie indywidualnych rozmów z osobami, które są zainteresowane z naszym ruchem. Takimi, z którymi znajdujemy wspólny język i uważamy, że wspólnie będziemy mogli realizować plan zmian w Polsce – tłumaczył przewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko. Dlaczego zatem Polska 2050 mówiąca o „nowej jakości” sięga po tak doświadczoną polityk? – Joanna Mucha od kilku lat znajdowała się nie ze swojego wyboru na bocznym w torze w PO. Jest rzeczywiście bardzo doświadczoną osobą w polityce, obecną od wielu lat – stwierdził Kobosko i zapowiedział kolejne transfery. – Już wkrótce będziemy mogli zrealizować plan stworzenia koła parlamentarnego. Na razie nie mówimy, czy to będzie jedna dodatkowa osoba, więcej osób, w Sejmie, czy w Senacie. Rozmawiamy z przedstawicielami różnych klubów parlamentarnych. W tej chwili z około dziesięcioma osobami – zdradził Kobosko. Do stworzenia koła poselskiego potrzeba trzech posłów. Poza Joanną Muchą z Polską 2050 współpracuje Hanna Gill-Piątek, która przeszła z Lewicy.

Tomasz Rzymkowski z PiS: U Hołowni są ludzie Tuska, który może teraz zatopić PO


– W zapleczu nieparlamentarnym Polski 2050 są najbliżsi współpracownicy kiedyś premiera Donalda Tuska. Myślę tutaj o ministrze spraw wewnętrznych, koordynatorze służb specjalnych Jacku Cichowskim. Jest tam też były wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Są generałowie z nominacji Bronisława Komorowskiego, jego bliscy współpracownicy. Jest to forma przetrwalnikowa Platformy Obywatelskiej. To samo danie, ale innym sosem przyprawione. Może Donald Tusk wykona taki ruch, aby Platformę zupełnie zatopić i sam wesprze Szymona Hołownię i poprosi swoich wyznawców, członków PO, aby masowo przechodzili do tej formacji – nie wykluczył poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski.

Mucha wybrała Hołownię. Budka: Czasem pojawia się ktoś bardziej atrakcyjny i kuszący

To jest tak jak w dobrym związku. Czasami ktoś pojawia się bardziej atrakcyjny, kuszący, oferujący fajerwerki. Ale trzeba się zastanowić, czy nie...

zobacz więcej

Paweł Zalewski z KO: Mucha aktywnie wspierała Budkę i Trzaskowskiego


– Platforma nie tonie. Dyskutujemy naszą uchwałę ideową. To jest bardzo ważny moment dla partii. Jeżeli chodzi o Szymona Hołownię, to patrzę na niego jako sojusznika w przyszłości, która odsunie PiS od władzy. To bardzo istotne. Faktycznie pani Joanna Mucha wspierała bardzo aktywnie Borysa Budkę, a w kampanii prezydenckiej prezydenta Rafała Trzaskowskiego. O motywacje dotyczące jej przejścia do ugrupowania Szymona Hołowni trzeba pytać samą zainteresowaną – skomentował poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Zalewski.

Zobacz także: Budka nie chce wojny z Hołownią. „Uśmiecha się, kiedy dostaje ciosy” [WIDEO]

Joanna Senyszyn z SLD: To bardzo poważne osłabienie dla PO


– Szymon Hołownia działa tak jak ludzkość w swoich początkach, czyli ma etap łowiectwa i zbieractwa. Właśnie zebrał troje parlamentarzystów. Będzie mógł mieć swoją grupę. Zatem będzie pewnie stawiał różnego rodzaju warunki PO. O to zapewne chodzi, żeby mieć większy wpływ na swoją pozycję w przyszłych wyborach, które będą prawdopodobnie za 3 lata. To dla PO jest bardzo poważne osłabienie, bo odeszła jedna z bardzo znanych postaci tej partii – oceniła posłanka Lewicy Joanna Senyszyn.

Adam Andruszkiewicz z PiS: W TVN chyba uznali, że PO nie jest w stanie wygrać


– Baronowie Platformy Obywatelskiej zaczynają urządzać się w tak zwanym ruchu obywatelskim Szymona Hołowni. Czekam na wspólną konferencję Szymona Hołowni z Donaldem Tuskiem, który ogłosi, że powstał niezależny, oddolny ruch obywatelski, dlatego będą teraz razem tworzyć Polskę obywatelską. Na taką komedię powinniśmy być przygotowani. Szymon Hołownia zbiera co się da, a państwo z TVN uznali chyba, że PO nie jest zdolna wygrać wyborów z PiS demokratycznie, dlatego trzeba stworzyć coś nowego. Widzimy, że pan Hołownia bardzo często gości w TVN. Będą najwyraźniej kolejne transfery polityczne do „ruchu apolitycznego” – ironizował Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej