RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Media: Masakra chrześcijan w Etiopii. „Zostali wyprowadzeni z kościoła i rozstrzelani”

Masakra chrześcijan w Etiopii (fot. Mohammed Hamoud/Getty Images)
Masakra chrześcijan w Etiopii (fot. Mohammed Hamoud/Getty Images)

Co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj. Ludzie, którzy ukryli się przed napastnikami w świątyni należącej do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, zostali wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani – podał tygodnik „Church Times” UK.

Dakota Północna chce zmusić kapłanów do łamania tajemnicy spowiedzi

Karę 30 dni więzienia lub grzywny do 1500 dolarów przewiduje projekt ustawy stanowej Dakoty Północnej w USA, która nakłada na kapłanów obowiązek...

zobacz więcej

Według brytyjskiego, anglikańskiego tygodnika, atak został przeprowadzony przez etiopskie wojska rządowe i amharską milicję. Szacuje się, że w czasie napadu w kościele ukrywało się co najmniej tysiąc osób. Bardzo niewiele informacji o masakrze przedostało się do zachodnich mediów, ponieważ komunikacja z regionem Tigraj jest ograniczona ze względu na panujący tam konflikt.

Dziennikarzom nie wolno przebywać na terenach, gdzie znajduje się zaatakowana świątynia.

Zaginiona Arka Przymierza


Miejscowi twierdzą, że jednym z celów ataku była także zaginiona Arka Przymierza, która – według tradycji tamtejszego Kościoła – przechowywana jest w świątyni w Aksum. Lokalna ludność mabyć przekonana, że napastnicy chcieli ją ukraść i zabrać do stolicy kraju Addis Abeby.

RŚA: polski zakonnik o masakrze w Nzakoun

– Kto nie zdążył uciec, został bezlitośnie zabity – tak, kolejną masakrę dokonaną przez bojówki Seleki, relacjonował w rozmowie z PAP ojciec...

zobacz więcej

Czy świątynia w Aksum przechowuje prawdziwą Arkę?
Opiekę nad domniemaną Arką sprawuje dożywotnio jeden mnich, który nigdy nie opuszcza budynku. Nikt inny nie ma wstępu do Kaplicy Tablic, w której ponoć znajduje się cenny artefakt. Według przekazów z XIV wieku Menelik I – pierwszy król Etiopii i zgodnie z legendą syn królowej Saby i króla Salomona – miał przywieźć Arkę z Izraela do Etiopii.

Zobacz także: Chrześcijanie najbardziej prześladowaną grupą religijną

To, czy świątynia w Aksum przechowuje prawdziwą Arkę Przymierza, jest od wieków przedmiotem debaty historyków.

Wojna w Etiopii


Konflikt wybuchł na początku listopada ubiegłego roku. U jego źródeł leżą napięcia pomiędzy lokalnymi władzami Tigraju, które dążą do niepodległości swojego regionu, a rządem premiera Abiyego Ahmeda, który usiłuje utrzymać jedność państwa.

źródło:
Zobacz więcej