RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Relacje z USA. Prezydenci Polski i Niemiec rozmawiali prawie godzinę [WIDEO]

Zmiana na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych i relacje euroatlantyckie były jednym z tematów rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. – Jest to wspólna rola Polski i Niemiec, żeby nowa administracja amerykańska utrzymała zaangażowanie w nasze bezpieczeństwo – powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Wiceszef MON o współpracy z Bidenem. „Rakiety Patriot przyjadą na czas”

– Zmiana prezydenta USA nie wpłynie na harmonogram dostaw amerykańskiej broni do Polski – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Ociepa,...

zobacz więcej

Rozmowa trwała prawie godzinę. Pierwszym z tematów omawianych przez prezydentów była kwestia relacji euroatlantyckich.

– Prezydenci Polski i Niemiec podkreślili, że oba kraje powinny dzisiaj dbać oto, by utrzymać amerykańskie zangażowanie w bezpieczeństrwo europejskie i utrzymać silną więź euroatlamntycką. Jest to wspólna rola dzisiaj Polski, Niemiec w tych relacjach, żeby nowa administracja amerykańska utrzymała zaangażowanie w nasze bezpieczeństwo. W bezpieczeństwo wschodniej flanki, ale także zaangażowanie ekonomiczne, polityczne i militarne Stanów Zjednoczonych w Europie jako część programu nowej administracji amerykańskiej – powiedział Krzysztof Szczerski.

Plany USA


Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta zapowiedział wcześniej, że Andrzej Duda rozmową z prezydentem Niemiec chce zapoczątkować rozmowy z przywódcami europejskimi na temat tego, jak Europa powinna odpowiedzieć na plany nowego prezydenta USA Joe Bidena.

wystąpieniu inaugurującym prezydenturę Joe Biden mówił o odbudowywaniu amerykańskich sojuszy i powrocie do tradycyjnych więzi amerykańsko-europejskich.

źródło:
Zobacz więcej