RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1 nowa wiadomość

Konferencja Zbigniewa Bońka. Polska reprezentacja ma nowego selekcjonera

Zbigniew Boniek podziękował w poniedziałek Jerzemu Brzęczkowi, który przez ostatnie dwa lata pracował z reprezentacją Polski. Kto go zastąpi? Nowym selekcjonerem kadry został Portugalczyk Paulo Sousa.

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
16:08 21.01.2021
To już koniec konferencji. Znamy nazwisko następcy Jerzego Brzęczka, niebawem pierwszy test: 25 marca gramy z Węgrami w eliminacjach MŚ.
16:02 21.01.2021
– Dla Sousy reprezentacja Polski to kapitalnia "wyrzutnia" do wielkiej kariery. Jeśli zrobi wynik, jeśli osiągnie z naszą kadrą sukces, to pozwoli mu to wrócić do wielkiej piłki. Patrzę na świat pozytywnie i jestem przekonany, że jeśli piłkarze spojrzą w ten sposób, to miejmy nadzieję, że będzie dobrze.
16:00 21.01.2021
– Zadania, jakie postawiliśmy przed trenerem Sousą? Wyjście z grupy na mistrzostwach Europy i co najmniej drugie miejsce w eliminacjach do mundialu.
15:57 21.01.2021
– To, co mnie w trenerze Sousie urzekło, to swoboda, z jaką przechodzi z jednego systemu gry do drugiego. To jest podstawa. Czasami słyszę jakieś dywagacje, że trudno się przestawić z grania dwójką pomocników na grę trójką... O czym my mówimy? To są czołowi piłkarze świata.
15:54 21.01.2021
– Kontrakt został tak skonstruowany, że w listopadzie, po ostatnim meczu, jeśli Polska nie zakwalifikuje się na mistrzostwa świata, to nowy prezes PZPN będzie mógł się z trenerem bez żadnych kosztów rozstać.
15:52 21.01.2021
– Sousa już od dwóch tygodni, od kiedy decyzja "urosła", interesuje się polską reprezentacją. To, że ogłaszamy to teraz, nie ma znaczenia. Jest dobrze, idziemy do przodu.
15:43 21.01.2021
To już pewne: nowym selekcjonerem reprezentacji Polski został Paulo Sousa.
15:41 21.01.2021
– Po zwolnieniu Brzęczka miałem dużo czasu na rozmyślanie. Chciałem opcji polskiej, ale z Polski najlepszym rozwiązaniem byłby powrót Adama Nawałki – doszedłem jednak do wniosku, że takie „odgrzewanie kotleta” nie ma sensu.
15:37 21.01.2021
Dariusz Faron:
"Czy selekcjoner +stracił szatnię+?"

– Nie wiem czy "stracił". Nie chcę tego rozdrapywać. Wiem, że Jerzy Brzęczek może mieć do mnie pretensje, może to się zmieni za kilka miesięcy, ale teraz kierowałem się wyłącznie dobrem reprezentacji.
15:35 21.01.2021
Mateusz Skwierawski:
"Jak Lewandowski zareagował na decyzję o zwolnieniu selekcjonera? Czy konsultował pan z nim wybór nowego trenera?"

– To była prywatna rozmowa, nie mam w zwyczaju zdradzać szczegółów takiej rozmowy. Zadzwonił do mnie, a ja potwierdziłem, że doszło do zwolnienia. Trudno mi powiedzieć czy był zadowolony, zaskoczony...

– Kapitan jest najważniejszy w reprezentacji, ale rola kapitana jest inna, nie konsultuję z nim wyboru trenera.
15:31 21.01.2021
Tomasz Smokowski:
"Czy osoba psychologa, Damiana Salwina, miały wpływ na pańską decyzję? I jak było z tym Lewandowskim? Dzwonił pan kilka dni przed czy to on zadzwonił kilka godzin po?"

– Zadzwonił do mnie Lewandowski po zwolnieniu i sam zapytał co się stało. Nie konsultowałem tego z piłkarzami, nie mam takiego zwyczaju, miałem tyle tych telefonów, że trochę zgłupiałem... Bardzo przepraszam, jeśli się rozluźniłem, źle przekazałem. Nie rozmawiałem z Robertem przed rozmową z trenerem Brzęczkiem.

– Jeśli chodzi o psychologa kadry. Znam doskonale grupy sportowe, znam życie i wiem, że wszystkie potrzebują psychologa. Nie mam nic przeciwko osobie psychologa, natomiast dla mnie spotkania z nim to konfesjonał. Salwin zaczął pełnić inną rolę, chcieliśmy, żeby zajął się swoimi sprawami, a nie stał podczas rozgrzewki na środku boiska. Problem z psychologiem nie jest jednak rzeczą, która przesądziła o zwolnieniu Brzęczka.
15:30 21.01.2021
Michał Białoński:
"Czy nowy trener nie dostał za mało czasu?"

– Czy ja wiem czy jest mało czasu? Beenhakker czy Brzęczek mieli mniej czasu przed rozpoczęciem eliminacji. Praca selekcjonera na tym poziomie, co widziałem choćby u trenera Nawałki, to przede wszystkim dialog z piłkarzami. Mamy Skype'y, Teamsy, Zoomy, grupy robocze... Tej komunikacji może być bardzo, bardzo dużo. Nie wydaje mi się, żeby jakikolwiek selekcjoner przyszedł i powiedział "przepraszam, miałem za mało czasu". Czasu jest wystarczająco, żeby wierzyć, że będziemy grali dobrą piłkę.
15:28 21.01.2021
Szymon Borczuch:
"Nie żałuje pan straconego czasu? Tego, że zwolnił Brzęczka tak późno?"

– Sytuację należało przeanalizować. Gdybym zrobił to w październiku czy listopadzie świadczyłoby to o nerwowych ruchach. Po okresie świątecznym doszedłem do wniosku, biorę to na siebie, po różnych konsultacjach, że nie będziemy dalej grać w jednej drużynie.
15:24 21.01.2021
Paweł Wilkowicz:
"Od kiedy był pan przekonany, że trzeba podjąć taką decyzję?"

– Analizowałem wszystkie sytuacje, stosunki, szatnię, sprawy dotyczące taktyki, grania... Powiedzmy sobie szczerze: trener Brzęczek najlepszy mecz z reprezentacją rozegrał po trzech dniach pracy z kadrą. Dwa i pół roku później zagrał z tymi samymi Włochami i wiedzieliśmy, co się działo. Mnie się wydaje, że presja na piłkarzach była zbyt mała. Piłkarze muszą wiedzieć, że wynik jest w ich nogach, a trener może im co najwyżej mniej lub bardziej pomóc. Słuchałem jakieś dziwne rzeczy, że się z trenerem pokłóciłem, miałem jakąś sprzeczkę... Fantazja.
15:22 21.01.2021
Tomasz Włodarczyk: "Lewandowski dowiedział się przed trenerem. Czy taka powinna być profesjonalnie kolejność? Dlaczego zarząd PZPN nie miał tego przywileju, a kapitan miał, a gdzieś pośrodku był selekcjoner?"

- Do Roberta Lewandowskiego, tak sobie teraz przypominam, zadzwoniłem jednak po rozmowie z Brzęczkiem. Mając od zarządu mandat, że mogę to robić sam, tak zrobiłem. Gdyby zarząd wiedział, to pięć minut później wiedzieliby wszyscy.
15:17 21.01.2021
Robert Błoński: "Czy zatrudnienie Brzęczka było błędem?"

– Zawsze ma się nadzieję, że podejmuje się dobrą decyzję. Mnie się wydaje, że to były ciekawe lata. Wszyscy mówimy, że oczekujemy od reprezentacji więcej. Biorąc Brzęczka byłem przekonany, że robię dobrze, teraz też mam. Natomiast pewności nigdy nie ma. Nie wiemy czy zdobędziemy mistrzostwo świata czy Europy, czy w ogóle pójdziemy do przodu. Jest szereg składowych związanych z każdą decyzją. Ktoś musi brać odpowiedzialność. Dla mnie, jako prezesa PZPN, to ostatni wybór selekcjonera. Nie robię tego dla zabawy. Widziałem marazm w kadrze. Widziałem, że muszę podjąć taką decyzję. Tak czy siak, chcę podziękować trenerowi Brzęczkowi. Wykonał postawione przed nim cele, ale sposób, w jaki się to udało, był... Nie wiem, wiele meczów było "przepchanych", mało dobrych. Ta kadra potrzebuje czegoś nowego, czegoś dobrego.
15:14 21.01.2021
Mateusz Borek:
"Czy ktokolwiek z najbliższych współpracowników prezesa Bońka, ew. kapitan reprezentacji, wiedzieli o decyzji w sprawie Brzęczka czy była to suwerenna decyzja?"

– Wiele razy słyszałem z twoich ust, Mateusz, pytanie, czy było to konsultowane z piłkarzami. Piłkarze są od tego, żeby grać, a nie od tego, żeby decydować co robić z trenerami. Gdyby ta reprezentacja grała dobrze, to nie byłoby takiego problemu. Natomiast muszę powiedzieć, że rozmawiałem z Robertem Lewandowskim i powiedziałem mu, że jutro czy pojutrze rozejdziemy się z Jerzym Brzęczkiem i będziemy musieli iść do przodu. Jeśli chodzi o moich najbliższych współpracowników to było czterech czy pięciu, którzy o tym wiedzieli. Decyzja była szczelna.

– Szanuję ludzi, z którymi pracuję. Miałem Nawałkę, Brzęczka, miałem Michniewicza, który dwa razy zremisował z Wyspami Owczymi. Dbam o relacje międzyludzkie. Gdybym większej liczbie ludzi powiedział, że chcę zwolnić Brzęczka, wieść szybko by się rozeszła, a chciałem, żeby dowiedział się ode mnie, bo to ja go zatrudniałem.
15:13 21.01.2021
Marcin Feddek:
"Brzęczek powiedział mi: jestem zwolniony, ale nie wiem dlaczego. Czy pan mu to wyjaśnił tak jak nam dzisiaj"?

Brzęczka wspierałem, tak było też z trenerem Nawałką czy Fornalikiem. W momencie, w którym podejmuje się decyzję o zakończeniu współpracy, dyskusja jest zbędna. Za dwa-trzy tygodnie zaproszę go na obiad i wszystko sobie wyjaśnimy. Przerzucanie się argumentami nie miało sensu, bo to była decyzja, której byłem w stu procentach pewny.
15:11 21.01.2021
Pytanie od Macieja Wąsowskiego z "Przeglądu Sportowego":
Czy faktycznie jest uchwała PZPN, by prezes Boniek mógł jednoosobowo powoływać i odwoływać selekcjonerów?


Tak, mam takie uprawnienia, natomiast jako prezes uważam, że taka decyzja powinna być zatwierdzona przez zarząd. Taka uchwała została przygotowana i zarząd ją przegłosował.
15:10 21.01.2021
– Niektórzy mówią: "jak można było myśleć o zmianie trenera, skoro wykonał cele?", ale ci sami mówili, że brak awansu z takiej grupy byłby wstydem. (...) Trenerowi Brzęczkowi życzę wszystkiego najlepszego, jestem przekonany, że lada moment wróci do poważnej piłki. Musi zwrócić uwagę na kilka spraw dotyczących komunikacji, zarządzania zespołem...
15:07 21.01.2021
– W reprezentacji wytworzyła się taka atmosfera, że presja była wyłącznie po stronie trenera. Ta reprezentacja miała tylko wygrywać, a przecież piłka nie na tym polega. Widzieliśmy zachowanie piłkarzy po przegranych meczach, którzy mówili: "to nie my, to on". Doszło nawet do tego, że jak piłkarz X podał źle do piłkarza Y, że "w klubie by tak nie zrobił, w klubie gra lepiej". Musiałem wyciągnąć wnioski. Uznałem, że w tej konfiguracji lepiej już być nie mogło – zapewnia Boniek.
15:07 21.01.2021
– Zastanawiałem się, kto może tę reprezentację objąć. Wykonałem telefony do ludzi, z którymi łączą mnie dobre stosunki, żeby uzyskać opinię o kilku trenerach. Szukałem kogoś, kto może pomóc reprezentacji.
15:05 21.01.2021
– Rozmowa o zwolnieniu z trenerem Brzęczkiem odbyła się w miłej, towarzyskiej atmosferze. Na koniec uścisnęliśmy się, choć nasze nastawienie było różne.
15:03 21.01.2021
– Oczekiwania społeczne wobec reprezentacji były duże. Ja też oczekiwałem, że reprezentacja będzie lepiej grać. Potem przydarzył się COVID, mistrzostwa Europy zostały przełożone, musieliśmy grać w Lidze Narodów... Pamiętam, że po ostatnim meczu tych rozgrywek jeden z dziennikarzy zapytał mnie wprost, czy zwolnię selekcjonera. Odpowiedziałem mu wprost: "albo brzytwa, albo analiza, jestem za drugą metodą, trener Brzęczek zostaje". Był koniec listopada, okres szczególny, musiałem zniknąć, by poddać się operacji oka. Potem, analizując wszystko spokojnie, doszedłem do wniosku i jestem przekonany - choć mogę się mylić - że ta kadra w tej konfiguracji nie mogłaby pójść do przodu. Mecze, które nas czekają, powodują, że ta kadra musi pójść do przodu. Z całym szacunkiem dla trenera Brzęczka, doszedłem do wniosku, że muszę się z nim rozstać.
15:02 21.01.2021
– O trenerze Brzęczku mam jak najlepsze zdanie. W momencie, w którym go zatrudniałem, to nie była żadna randka w ciemno. Jego chęć, ambicja i doświadczenie piłkarskie oraz trenerskie, sprawiły, że mu zaufałem, dlatego prowadził naszą reprezentację – mówi Boniek.
15:01 21.01.2021
Zbigniew Boniek zajął już miejsce u boku rzecznika PZPN, Jakuba Kwiatkowskiego. Rozpoczynamy konferencję.
14:52 21.01.2021
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nowym selekcjonerem reprezentacji zostanie Portugalczyk Paulo Sousa. Informację podał w środę na Twitterze ceniony włoski dziennikarz - Gianluca Di Marzio. Kilka godzin później agent Sousy pojawił się w Warszawie...
14:43 21.01.2021
Dzień dobry.

Na godz. 15:00 zaplanowano specjalną konferencję prasową, podczas której prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek, poda przyczyny zwolnienia Jerzego Brzęczka i przedstawi nowego selekcjonera kadry narodowej.
Zobacz więcej