RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Odbyty bolą? Kaczyński wydymał bejsbolem”. Adwokat nie będzie miał dyscyplinarki

Michał Szpakowski (fot. mat. pras.)
Michał Szpakowski (fot. mat. pras.)

Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Bydgoszczy Justyna Komowska odmówiła wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec adwokata Michała Szpakowskiego ze względu na „znikomą szkodliwość czynu”. Chodzi o skandaliczne słowa mecenasa, których użył na Twitterze. „Odbyty bolą? Kaczyński was wydymał bejsbolem” – pisał.

Hejt członka warszawskiej adwokatury. Mamy stanowisko ORA

Okręgowa Rada Adwokacka zajęła się skandalicznymi wpisami członka rady adw. Michała Szpakowskiego. „Podobnie jak w każdej tego typu sprawie...

zobacz więcej

Mecenas Michał Szpakowski, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, pod koniec marca 2020 r. zamieścił na Twitterze skandaliczny wpis: „Jak tam Lewica? Czujecie? Odbyty bolą? Kaczyński was wydymał bejsbolem”.

Gdy jeden z internautów przypomniał, że zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej koledzy powinni zwrócić mu uwagę, prawnik pytał: „Podać adres do rzecznika dyscyplinarnego?”.

Po kilkunastu godzinach Szpakowski wyparł się swoich tweetów. Twierdził, że ktoś napisał te słowa za niego. W końcu skasował konto na Twitterze oznaczone hasztagiem #SilniRazem.

Wpisami zajęła się Okręgowa Rada Adwokacka. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta polecił, żeby w tej sprawie przeprowadzono postępowanie dyscyplinarne.

Rada Adwokacka odmawia wszczęcia postępowania


Kaleta poinformował w środę na Twitterze, że Rzecznik Dyscyplinarny ORA w Bydgoszczy mec. Justyna Komowska odmówiła wszczęcia postępowania dyscyplinarnego z uwagi na znikomą szkodliwość czynu.

Hejt członka warszawskiej adwokatury. Szpakowski o „dymaniu bejsbolem” i „bolącym odbycie”

„Odbyty bolą? Kaczyński Was wydymał bejsbolem” – pisał w sobotę o 6:43 na Twitterze adw. Michał Szpakowski, członek Okręgowej Rady Adwokackiej w...

zobacz więcej

– Odmowa wszczęcia dochodzenia dyscyplinarnego z uwagi na znikomą szkodliwość czynu negatywnie rzutuje na wizerunek adwokatury, która broni swoich kolegów. Adwokaci w swoich wypowiedzianych publicznych muszą przestrzegać etosu pracy adwokata i nie mogą używać wulgarnego języka w przestrzeni publicznej – komentuje Kaleta w rozmowie z portalem tvp.info.

O komentarz do tej sprawy portal tvp.info zwrócił się też do Rzeczniczki Dyscyplinarnej Izby Adwokackiej w Bydgoszczy Justyny Komowskiej. Jak przekazała, postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wydano 17 listopada zeszłego roku „z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynu”.

„Decyzja została podjęta po przeprowadzonym dochodzeniu dyscyplinarnym, którego okoliczności objęte są tajemnicą i w związku z tym nie mogą zostać przeze mnie ujawnione” – przekazała dalej.

„Zaznaczam, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami postanowienie zostało doręczone także Ministrowi Sprawiedliwości, który w przedmiotowej sprawie nie podjął żadnych formalnych działań” – zaznaczyła na koniec.

Jak wynika z ustaleń portalu tvp.info, w piśmie dot. odmowy wszczęcia dochodzenia dyscyplinarnego Komowska pisze, iż Szpakowski „poczuwa się do pełnej odpowiedzialności za zaistniałą sytuację, w związku z tym dokonał wpłaty 500 zł” na rzecz stowarzyszenia, które prowadzi akcję #HejtStop.

Okoliczności łagodzące


Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Bydgoszczy napisała w postanowieniu, że w tej sprawie „zachodzi szereg okoliczności łagodzących”. Jako jedną z okoliczności wymieniono zapłatę 500 zł.

„Podjął konkretne działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy w przestrzeni wirtualnej” – czytamy.

źródło:
Zobacz więcej