
Czy urzędnicy przed wydaniem decyzji o zwrocie nieruchomości powinni zweryfikować, czy dawny właściciel gruntu był w jego posiadaniu? Na to pytanie odpowie Naczelny Sąd Administracyjny – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
„Sytuacja własnościowa stolicy stanowi jaskrawy przykład, do jakich systemowych patologii prowadzi pozostawienie sprzecznych praw i interesów...
zobacz więcej
„DGP” wyjaśnia, że NSA zajmie się niebawem skargami kasacyjnymi komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylał decyzje organu.
W związku tzw. aferą reprywatyzacyjną w Warszawie zatrzymano trzech byłych urzędników Biura Gospodarowania Nieruchomościami: b. wicedyrektora...
zobacz więcej
Dziennik zaznacza, że w większości postępowań, które zakończyły się zwrotem, nikt nie zadał sobie trudu sprawdzenia posiadania.Profesor Bralczyk potwierdza to co my mówiliśmy już 4 lata temu. Wszystkie decyzje reprywatyzacyjne wydane przez @hannagw są nieważne. Warszawę czeka teraz cofniecie tysięcy nielegalnych decyzji. Kiedy HGW odpowie karnie za te bezprawie i miliardy złotych strat? pic.twitter.com/OknogHLovV
— Jan Śpiewak (@JanSpiewak) January 21, 2021
CBA zatrzymało kolejną osobę w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji. To były urzędnik warszawskiego ratusza.
zobacz więcej
Jak podkreśla, urzędnicy przekonywali m.in, iż usunięty przecinek nie miał żadnego merytorycznego znaczenia, a wpływał co najwyżej na poprawność językową tekstu.
„I ta argumentacja częściowo »chwyciła« przed WSA. Komisja weryfikacyjna postanowiła więc wykorzystać w postępowaniu kasacyjnym opinię sporządzoną przez prof. Jerzego Bralczyka” – czytamy.
We wtorek prokuratura skieruje do sądu kolejny akt oskarżenia w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną w Warszawie – poinformował w poniedziałek...
zobacz więcej
„Tym samym urzędnik opracowujący decyzję zwrotową powinien sprawdzić, czy w 1945 r. ówczesny właściciel posiadał grunt. Zgodnie z prawem cywilnym można być bowiem właścicielem czegoś, ale nie sprawować nad czymś kontroli i tego nie posiadać.
I tak właśnie, zdaniem komisji weryfikacyjnej, było z wieloma nieruchomościami w Warszawie w okresie powojennym. Mówiąc wprost: urzędnicy mogli odmówić zwrotu dziesiątek nieruchomości, lecz tego nie zrobili i narazili majątek miasta na zbędne wydatki” – czytamy w „DGP”.