RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mutacja koronawirusa potwierdzona w Polsce? Komentarz MZ

Brytyjski szczep jest bardziej zaraźliwy (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Brytyjski szczep jest bardziej zaraźliwy (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Brytyjska mutacja koronawirusa prawdopodobnie została potwierdzona w Polsce. Taką informację przekazało Laboratorium genXone. Zakażony jest prawdopodobnie pacjent z Małopolski. Portal tvp.info dowiedział się od rzecznika Ministerstwa Zdrowia, że nie potwierdza ono na razie tej informacji.

Prokuratorzy do szczepienia przed przewlekle chorymi? Minister zdrowia wyjaśnia

– Przyznaję rację, że osoby z chorobami przewlekłymi powinny być zdecydowanie wcześniej zaszczepione – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak przekazano w biurze Laboratorium genXone, brytyjską odmianę koronawirusa wykryto w jednej ze 100 próbek przekazanych do badania przez spółkę Diagnostyka. Próbki pochodziły z całego kraju. Próbka, która zawiera materiał genetyczny brytyjskiej odmiany koronawirusa, należy do pacjenta z Małopolski.

Mamy materiał genetyczny, ale bez informacji o pacjencie – powiedziano w Laboratorium. Dział badawczo-rozwojowy Laboratorium genXone prowadzi projekt sekwencjonowania koronawirusa, w ramach którego próbuje poznać zmienność, mutację koronawirusa.

GenXone ma siedzibę w Złotnikach w woj. wielkopolskim. To komercyjna spółka o zasięgu międzynarodowym.

Według części naukowców, brytyjska odmiana koronawirusa (B.1.1.7), którą zidentyfikowano w grudniu w Anglii, jest dwukrotnie bardziej zaraźliwa niż obecnie dominująca wersja wirusa. Jak przewiduje amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), do końca marca mutacja odpowiadać będzie za ponad 50 procent wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych.

Wyniki analiz sekwencjonowania koronawirusa są dostępne na stronie internetowej GISAID.

źródło:
Zobacz więcej