RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prokuratorzy do szczepienia przed przewlekle chorymi? Minister zdrowia wyjaśnia

Minister zdrowia wyjaśnia, jak powstawała lista dot. kolejności szczepień (fot. PAP/Paweł Supernak)
Minister zdrowia wyjaśnia, jak powstawała lista dot. kolejności szczepień (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Przyznaję rację, że osoby z chorobami przewlekłymi powinny być zdecydowanie wcześniej zaszczepione – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o decyzje dotyczące kolejności szczepień. Wyjaśnił, że dyskusje o tym trwały długo. Wytłumaczył, dlaczego w grupie pierwszej znaleźli się prokuratorzy.

Obostrzenia epidemiczne przedłużone. Rozporządzenie wskazuje kolejność szczepień

W czwartek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające aktualne obostrzenia epidemiczne do 31...

zobacz więcej

Niedzielski w TVN 24 był pytany, czy przyzna, że rządzący popełnili błąd, umieszczając w pierwszej grupie przeznaczonej do szczepienia prokuratorów i funkcjonariuszy służb specjalnych przed osobami przewlekle chorymi.

– Im bardziej się w ten problem zagłębiamy, to rzeczywiście przyznaję rację, że osoby z chorobami przewlekłymi powinny być zdecydowanie wcześniej zaszczepione. Być może błędem było, że od początku tak nie zrobiliśmy, bo te dyskusje trwały od początku – powiedział. Mówił, że w czasie tych rozmów padały liczne argumenty związane z bezpieczeństwem państwa; decyzję ostatecznie podejmuje rząd.

Wyjaśnił też, jaki był mechanizm takiej decyzji. – Był prosty. Czy zaliczyć prokuratorów do funkcjonariuszy odpowiedzialnych generalnie za bezpieczeństwo państwa, czy nie. Odpowiedź jest taka, że są funkcjonariuszami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i ciągłość działania państwa – wyjaśnił Niedzielski.

źródło:
Zobacz więcej