RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Galerie handlowe i hotele będą otwarte? Minister: Niebezpieczny czas minął

Rząd ogłosi zmiany w obostrzeniach w przyszłym tygodniu (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Rząd ogłosi zmiany w obostrzeniach w przyszłym tygodniu (fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

– Branże mówią: otwórzcie nas, będziemy przestrzegać zasad. Jednak pamiętamy obrazki sprzed kilku miesięcy, gdy nie były one przestrzegane – powiedział w TOK FM prof. Krzysztof Tomasiewicz. Doradca premiera pytany był o najbliższe zmiany obostrzeń w kraju. Minister finansów Tadeusz Kościński zauważył w Polskim Radiu, że niebezpieczny pod względem epidemicznym okres świąteczny się już skończył, a liczba zakażeń się stabilizuje.

Zmiany w obostrzeniach. Premier zapowiada dalsze decyzje

Rząd na początku przyszłego tygodnia będzie chciał przekazać informacje ws. zmian dotyczących obostrzeń gospodarczych – mówił we wtorek premier...

zobacz więcej

Tomasiewicz powiedział, że społeczeństwo nie przestrzega już zasad tak, jak na początku pandemii. 

– To, co obserwujemy na co dzień, świadczy o tym, że wiele osób podchodzi do tych zaleceń w sposób właściwy, jednak są osoby, które to notorycznie lekceważą – dodał. Zaznaczył, że poluzowanie będzie możliwe, „gdy obowiązujące zasady będą absolutnie przestrzegane”.

Rząd w przyszłym tygodniu przekaże informacje ws. zmian dotyczących obostrzeń gospodarczych od 1 lutego. Prof. Tomasiewicz pytany był o to, co rekomenduje premierowi. 

– Jeżeli chodzi o sklepy w galeriach handlowych, przy ograniczeniu kontaktów, można by je bezpiecznie uruchomić – powiedział. Jego zdaniem hotele również mogłyby zostać otwarte.

Pytany o kluby sportowe doradca premiera zaznaczył, że to miejsca, gdzie szerzenie się zakażeń jest łatwiejsze; zadeklarował, że nie jest przekonany, czy takie miejsca są w stanie zapewnić właściwe warunki.

W jego opinii restauracje i kawiarnie to „bardzo trudny temat, bo sama ich idea wskazuje, że noszenie masek w tych miejscach jest praktycznie niemożliwe.”

Przeczytaj też: Obostrzenia epidemiczne. Premier Morawiecki podał nową datę

Z kolei minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że w ciągu najbliższych kilku tygodni możliwe jest zniesienie części obostrzeń epidemicznych. Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazał, że minął już niebezpieczny pod względem epidemicznym okres świąteczny, a liczba zakażeń stabilizuje się na kontrolowanym poziomie.

źródło:
Zobacz więcej