RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister Czarnek o powrocie kolejnych roczników do szkół

Decyzje mogą zapasć już za kilka dni (fot. arch. PAP/Wojtek Jargiło)
Decyzje mogą zapasć już za kilka dni (fot. arch. PAP/Wojtek Jargiło)

Kiedy sytuacja pandemiczna na to pozwoli, kolejni uczniowie będą wracali do szkół, do nauki stacjonarnej – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak wskazał, jest szansa, że maturzyści i uczniowie klas VIII wrócą do szkół już w lutym, a decyzje mogą zapaść w przyszłym tygodniu.

Nauczyciele, którzy wrócili do szkół ponownie przejdą testy. MEN: To niewykluczone

Polski rząd rozważa przeprowadzenie kolejnych testów na obecność SARS-CoV-2 u nauczycieli. Poinformowało o tym w poniedziałek Ministerstwo Edukacji...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Przemysław Czarnek był gościem radia RMF FM. Pytany, kiedy uczniowie wrócą do szkół odparł, że ci z klas I-III powrócili już w ten poniedziałek. Jak zaznaczył, wszystko zależeć będzie od sytuacji pandemicznej. – Kiedy obserwujemy to, co się dzieje w ostatnich dniach, te liczby są stabilne i na niższy, poziomie, niż się spodziewaliśmy – dodał.

Minister stwierdził, że jest taka szansa, że w perspektywie tygodnia lub dwóch – jeśli stabilizacja będzie się utrzymywać – „będziemy podejmować decyzje o powrocie maturzystów i ośmioklasistów”.

Dodał, że możliwe jest nauczanie tych roczników w systemie hybrydowym. – Ale taka decyzja jeszcze w lutym może zapaść – mówił.

Czarnek dodał, że jest kilka wariantów powrotu do szkół. – W pierwszej kolejności klasy ósme i maturalne, potem pozostali uczniowie. Dopytywany, czy decyzje mogą zapaść w przyszłym tygodniu stwierdził, że „nie jest to wykluczone”. – Sytuacja jest dynamiczna, może być tak, że i w przyszłym tygodniu mogą być takie decyzje – podkreślił.

Kiedy szczepienia nauczycieli?


Minister nauki był też pytany o termin szczepień nauczycieli. Wyraził nadzieję, że nastąpią jeszcze w pierwszym kwartale, „choć mam informację, że ma to być drugi kwartał”. – Każdego dnia rozmawiamy z premierem i analizujemy sytuację szczepione. Walczymy o to, żeby nauczyciele byli zaszczepieni jak najszybciej – mówił. Czarnek odniósł się też do rektora WUM prof. Gacionga. – Minister zdrowia i ja oczekujemy dymisji rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga w związku z nieprawidłowościami przy szczepieniach – powiedział minister. Poinformował, że sprawa jest analizowana przez prawników obu resortów.

źródło:
Zobacz więcej