RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceszef MON o współpracy z Bidenem. „Rakiety Patriot przyjadą na czas”

Polska kupiła rakiety Patriot w marcu 2018 roku (fot. Milos Bicanski/Getty Images)
Polska kupiła rakiety Patriot w marcu 2018 roku (fot. Milos Bicanski/Getty Images)

– Zmiana prezydenta USA nie wpłynie na harmonogram dostaw amerykańskiej broni do Polski – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.

Współpraca obronna jednym z tematów rozmów prezydenta w Waszyngtonie

Współpraca obronna ma być jednym z tematów środowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie; Polska od lat rozwija współpracę z wojskiem...

zobacz więcej

– Dostawy nie są zagrożone. Wszystko postępuje zgodnie z harmonogramem, choć trzeba pamiętać, że COVID-19 sporo zmienił w przemyśle. Opóźnień nie ma, a my bardzo mocno pilnujemy tego, aby sprzęt dotarł do nas czas. To element bezpieczeństwa narodowego – dodał Ociepa.

W minionych miesiącach Polacy kupili m.in. baterie rakiet Patriot czy samoloty F-35.

Zdaniem wiceministra trudno spodziewać się także tego, aby Polska zrezygnowała z amerykańskiego sprzętu z powodu faktu, że Joe Biden zastąpił Donalda Trumpa.

– Szefowi MON ministrowi Błaszczakowi zależy na najnowszych technologiach w dziedzinie wojskowości. A Amerykanie nimi dysponują. To dla nas naturalny kierunek – podkreślił wiceprzewodniczący Porozumienia.

A nie jest wykluczone, że będziemy korzystać z amerykańskiej wiedzy także przy budowie elektrowni atomowej. – To decyzja polityczna. Nie jest tajemnicą, że zakup technologii z USA jest rozważany u nas. M.in. dlatego, że cieszy się odpowiednią renomą i idzie za nim wsparcie amerykańskiego rządu przy jej wdrażaniu. Ale decyzja polityczna jeszcze nie zapadła – uzupełnił.

Ociepa uspokoił także, że Biden nie zmieni kursu, jeśli chodzi o obecność amerykańskich żołnierzy m.in. w Polsce.

źródło:
Zobacz więcej