RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

530 tys. zaszczepionych przeciw COVID-19

Trwają szczepienia (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Trwają szczepienia (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

530 tys. osób według informacji rządowych otrzymało do środy szczepionki przeciw COVID-19. Szpitale w wielu regionach rozpoczęły podawanie drugiej dawki, ale z powodu zmian harmonogramu dostaw, musiały też zweryfikować plany wykonywania zastrzyków.

Ruszają zapisy na szczepienia. Najpierw 80 plus [WIDEO]

Osób w wieku 80 plus mamy ponad 1,7 mln, więc gdyby naraz wszystkie zadzwoniły na infolinię, to trudno się spodziewać, że będzie wszystko w...

zobacz więcej

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował, że do tego dnia na szczepienia, które ruszą 25 stycznia, zapisało się ponad 669 tys. seniorów powyżej 80 lat. Zaszczepiono 530 tys. osób.

Do miejsc wykonywania zastrzyków dostarczono ponad 757 tys. dawek, a w magazynach zostało ich prawie pół miliona.

Szef KPRM zwracał uwagę, że osoby, które przyjęły pierwszą dawkę, mają jedynie 50 proc. odporności; apelował do nich, aby przestrzegały wszelkich obostrzeń.

Na Dolnym Śląsku zaszczepiono dotychczas 51,5 tys. osób. Najwięcej we Wrocławiu – 25,2 tys. – wynika z danych resortu zdrowia. W środę kontynuowano szczepienia z grupy zerowej i drugą dawką preparatu.

20 tys. zaszczepionych na Podkarpaciu


Na Podkarpaciu specyfik przeciw COVID-19 przyjęło 21 629 osób, w tym 440 otrzymało drugą dawkę. W ostatniej dobie szczepionkę otrzymało 1929 chętnych – wynika z danych resortu zdrowia. W regionie najwięcej szczepień wykonano w Rzeszowie (7522) i w Przemyślu (1437).

W woj. lubelskim iniekcje rozpoczęto w 35 z 46 domów opieki społecznej. Trwają one też w 9 z 19 prywatnych placówek całodobowej opieki – poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Z jej informacji wynika, że większość pensjonariuszy placówek opiekuńczych, którzy zadeklarowali chęć szczepienia, otrzymała pierwszą dawkę specyfiku.

RPO: Rząd nie miał podstaw, by określić kolejność szczepień. Mamy odpowiedź Dworczyka

Rząd nie miał podstaw, aby swym rozporządzeniem wprowadzać kryteria kolejności szczepień przeciwko koronawirusowi – twierdzi RPO Adam Bodnar....

zobacz więcej

W woj. łódzkim jest 427 punktów szczepień, w tym 132 w Łodzi. Rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Anna Leder zapewniła, że wciąż są wolne terminy dla seniorów.

W woj. śląskim według informacji wojewody jest odpowiednia liczba szczepionek do podawania drugich dawek, także na iniekcje w domach pomocy społecznej. Prawie całkowicie wstrzymano podawanie kolejnych pierwszych dawek leku w grupie zerowej.

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska potwierdziła, że do szpitali dostarczono szczepionki w liczbie zapewniającej terminowe podawanie drugich dawek osobom z grupy zerowej, a także na szczepienia w DPS-ach. Zastrzyki chce przyjąć blisko 8 tys. mieszkańców DPS-ów w regionie, czyli ponad 80 proc. wszystkich.

Małopolska: drugie dawki


W woj. małopolskim szpital Uniwersytecki w Krakowie jeszcze w poniedziałek zaszczepił pierwszą dawką część osób zapisanych na tamten dzień. Od wtorku podaje wyłącznie drugie dawki. Łącznie w tym tygodniu musi drugi raz zaszczepić 825 osób, które przyjęły preparat trzy tygodnie temu.

Obostrzenia epidemiczne. Premier Morawiecki podał nową datę

Chcemy poczekać do końca tego tygodnia i do początku przyszłego, aby przedstawić, jak będzie wygadało funkcjonowanie branż od 1 lutego – powiedział...

zobacz więcej

W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie do końca tygodnia preparat otrzyma 450 osób zaszczepionych pod koniec grudnia. Placówka otrzymała szczepionki we wtorek. Pierwotnie czekała na 1,3 tys. dawek.

W Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w tym tygodniu drugie dawki ma przyjąć 75 osób. Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie otrzymał 216 dawek na powtórne szczepienia, a na ten tydzień składał zamówienie na 630 dawek. Do Szpitala Powiatowego im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej preparaty na drugie szczepienie dla 75 osób trafią w czwartek rano. W piątek placówka spodziewa się dostawy kolejnych 180 z zamówionych pierwotnie niemal 500 dawek.

Pomorskie szpitale węzłowe szczepią pracowników ochrony zdrowia drugą dawką preparatu przeciw COVID-19, ale niektóre placówki wstrzymały podawanie pierwszej dawki leku osobom z grupy zerowej. Zmniejszenie liczby dostaw spowodowało zmiany w harmonogramie.

Warmia i Mazury: szczepienia grupy zerowej zgodnie z planem


W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpoczęło się podawanie drugiej dawki szczepionki. Pierwszą dawkę przyjęło już 1859 osób z grupy zerowej, z tego 1290 to personel szpitala, a reszta to pracownicy podmiotów zewnętrznych.

W szpitalach woj. warmińsko-mazurskiego, które w grudniu rozpoczęły szczepienia personelu przeciwko COVID-19, podawane są drugie dawki Comirnaty. Szczepienia tej grupy przebiegają zgodnie z planem. Na rządowej stronie internetowej poświęconej szczepieniom poinformowano, że dzienna liczba iniekcji wyniosła tam 1455, z czego 198 to druga dawka. Łącznie w regionie wykonano w sumie 20 245 zastrzyków, w tym 338 drugą dawką.

źródło:

Zobacz więcej