RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ciało zgwałconej 15-latki w parku. Obwiniano „wampira”, już wiadomo, kto zabił

Zagadkę rozwiązano po wielu latach. Zabójstwo przypisywano seryjnemu mordercy (fot. PAP/CAF Stefan Kraszewski-telefoto.)
Zagadkę rozwiązano po wielu latach. Zabójstwo przypisywano seryjnemu mordercy (fot. PAP/CAF Stefan Kraszewski-telefoto.)

Funkcjonariusze Archiwum X Komendy Głównej Policji odkryli prawdziwą wersję zdarzeń zabójstwa 15-letniej łodzianki z 1989 r. Sprawcą okazał się wówczas 21-letni znajomy dziewczyny – poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Sprawca nie żyje, w związku z czym śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.

Zbrodnia na pani Barbarze „trwała ok. godziny”. Przełom po 20 latach

Po 20 latach od wyjątkowo brutalnej zbrodni w Surażu na Podlasiu zatrzymano podejrzanego o jej dokonanie Krzysztofa L. Mężczyzna przebywał w USA,...

zobacz więcej

Do zabójstwa 15-letniej dziewczyny doszło 32 lata temu. 30 sierpnia 1989 r., w godzinach porannych w parku im. Jana Kilińskiego w Łodzi znaleziono zwłoki 15-letniej dziewczyny.

– Wykonujący na miejscu czynności funkcjonariusze ustalili, że kobieta została uduszona i zgwałcona. Po przeprowadzeniu szeregu czynności dowodowych 30 grudnia 1989 r. Prokuratura Rejonowa dla Dzielnicy Łódź-Widzew umorzyła postępowanie wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa – przekazał policjant.

Wskazał, że postępowanie w tej sprawie wznowiono w styczniu 1993 r. Wtedy zbrodnie przypisano Leszkowi P., „wampirowi z Bytowa”, który uważany był za największego seryjnego mordercę w Polsce.

Według śledczych „wampir z Bytowa” (jak go nazwała prasa) od 1984 r. do 1992 r. zabijał kobiety w całej Polsce, bijąc je i dusząc, a następnie gwałcąc. W śledztwie Leszek P. przyznał się do ponad 60 morderstw.

Nie przyznał się do niczego


Podczas procesu zmienił jednak wyjaśnienia i nie przyznał się do żadnego zarzutu. Twierdził, że do obciążenia samego siebie namówili go policjanci, obiecując lepsze traktowanie oraz dając paczki z żywnością i alkohol.

Archiwum X. Zarzuty za zabójstwo młodej kobiety, po 20 latach

52-letni mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa 20-letniej Zyty Michalskiej, zabitej w wielkopolskim Mikuszewie (pow. wrzesiński) w 1994 r. –...

zobacz więcej

W sprawie 15-letniej łodzianki „wampir z Bytowa” został ostatecznie uniewinniony od zabójstwa w 1996 r.

Rzecznik KGP podkreślił, że do sprawy zabójstwa 15-lateki śledczy wrócili w 2018 r.

– W uzgodnieniu z Prokuraturą Krajową oraz Prokuraturą Regionalną w Gdańsku, po uzyskaniu zgody Sądu Okręgowego w Słupsku do sprawy powrócili policjanci z Zespołu ds. Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji – zaznaczył.

Zabił znajomy


– Ponownie zbadali zabezpieczone dowody i poddali je analizie z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Policjanci ustalili, że sprawcą zabójstwa był wówczas 21-letni znajomy kobiety – poinformował.

– Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego Prokuratura Regionalna w Gdańsku umorzyła wszczęte śledztwo, gdyż oskarżony zmarł w 2015 r. – dodał.

źródło:
Zobacz więcej