RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA kończą z odsyłaniem ubiegających się o azyl do Meksyku

Program był wprowadzony przez poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa (fot. Reuters)
Program był wprowadzony przez poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa (fot. Reuters)

Pierwszego dnia rządów nowego prezydenta Joego Bidena Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) zakomunikował o wstrzymaniu programu, na mocy którego osoby ubiegające się o azyl w USA były odsyłane do Meksyku, gdzie oczekiwały na przesłuchanie w amerykańskim sądzie.

Donald Trump opuścił Biały Dom [WIDEO]

Donald Trump opuścił w środę Biały Dom na kilka godzin przed inauguracją Joe Bidena. Odchodzący przywódca Stanów Zjednoczonych na pokładzie...

zobacz więcej

Spowodował on, że tysiące osób, przeważnie pochodzących z ubogich krajów Ameryki Środkowej, przez długie miesiące koczowały po meksykańskiej stronie granicy z USA, czekając na wyznaczenie terminu rozpatrzenia ich wniosku o azyl.

W komunikacie DHS poinformowano, że program zakończy się 21 stycznia, ale równocześnie podkreślono, że restrykcje w podróżowaniu, wprowadzone w związku z pandemią COVID-19, pozostają w mocy.

„Wszyscy uczestnicy programu MPP powinni pozostać w miejscu aktualnego pobytu, czekając na dalsze oficjalne informacje przedstawicieli rządu USA” – głosi komunikat.

W pierwszym dniu swojego urzędowania prezydent Joe Biden podpisał cały szereg rozporządzeń anulujących lub odwołujących decyzje swojego poprzednika.

Zobacz także: Zaprzysiężenie prezydenta Bidena. Pracownicy Onetu wpadli w ekscytację

źródło:

Zobacz więcej