RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stanie przed sądem za kierowanie dwoma gangami produkującymi krajankę tytoniową

Likwidacja pierwszej krajalni gangu (fot. SG)
Likwidacja pierwszej krajalni gangu (fot. SG)

Ponad 10.5 tony krajanki tytoniowej wytworzyły dwa gangi rozbite przez małopolskie „pezety” Prokuratury Krajowej oraz Karpackim Oddziałem Straży Granicznej. Śledczy oskarżyli 12 osób parających się tym procederem. Co ciekawe obie ekipy, działające w innym czasie i składzie osobowym, miały tego samego szefa. Mężczyzna został oskarżony o kierowanie dwoma zorganizowanymi grupami przestępczymi.

Nielegalna fabryka papierosów zarabiała miliony

Ponad 108 tys. paczek podrabianych papierosów mogli produkować w ciągu doby przestępcy w nielegalnej fabryce zlikwidowanej przez policjantów...

zobacz więcej

Trzeba przyznać, że herszt obu gangów był wyjątkowo zdeterminowanym człowiekiem. Pierwszą ekipę miał skrzyknąć pod koniec 2017 r., a już w grudniu na terenie Małopolski uruchomił krajalnię tytoniu. Interes szedł dobrze do listopada 2018 r., kiedy to w fabryczce, działającej w wynajętej hali w okolicach Olkusza, pojawili się funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i zlikwidowali profesjonalną linię produkcyjną do cięcia, porcjowania i suszenia tytoniu. Na miejscu zatrzymali siedmiu mężczyzn w wieku od 19 do 57 lat.

Na terenie hali znajdowało się 3,5 tony krajanki tytoniowej wartości ponad 1,6 miliona złotych. Z ustaleń prokuratury wynika, że do czasu wpadki, w fabryczce wyprodukowano ponad 8 ton krajanki o wartości prawie 4 milionów złotych.

Nielegalna fabryka papierosów w Czechach zlikwidowana dzięki pomocy polskich służb

Czescy celnicy zlikwidowali w okolicach Pilzna profesjonalną fabrykę nielegalnych papierosów, przejmując ponad 85 ton tytoniu i blisko 33 miliony...

zobacz więcej

Boss grupy szybko pozbierał się po stracie towaru oraz sprzętu i już w czerwcu 2019 r. uruchomił kolejną manufakturę. Również na terenie Małopolski. Do listopada 2019 r. wyprodukowano tam ponad 2,5 tony krajanki o wartości ponad 1,2 miliona złotych.

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie oskarżył bossa i 11 współpracujących z nim osób, z których 8 zarzucił udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się nielegalnym wytwarzaniem krajanki tytoniowej oraz wprowadzaniem jej do obrotu. Oskarżonym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej