RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Międzynarodowa akcja wymierzona w fałszywych wnuczków. Polowali na emerytów z Austrii i Niemiec

Kobiety polowały na niemieckich i austriackich emerytów (fot. Shutterstock/ShotPrime Studio, zdjęcie ilustracyjne)
Kobiety polowały na niemieckich i austriackich emerytów (fot. Shutterstock/ShotPrime Studio, zdjęcie ilustracyjne)

Podczas wspólnej akcji policjantów z Berlina i Poznania rozbito szajkę okradających metodą „na wnuczka” emerytów w Niemczech i Austrii. W Polsce zlikwidowane tzw. call center, w którym trzy kobiety dzwoniły do wytypowanych ofiar. Na terenie Dortmundu wpadł z kolei mężczyzna, który odbierał wyłudzone pieniądze. Operacja ta jest częścią specjalnego projektu Europolu, dotyczącego przestępczości przeciwko osobom starszym.

„Król mafii wnuczkowej” prawomocnie skazany. Sąd obniżył wyrok [WIDEO]

Sąd Apelacyjny w Poznaniu skazał w poniedziałek Arkadiusza Ł. ps. Hoss, nazywanego „królem mafii wnuczkowej” na 6 lat więzienia, obniżając tym...

zobacz więcej

– Mogę potwierdzić, że jakiś czas temu nawiązaliśmy współpracę z niemiecką policją. Ze wspólnych ustaleń wynikało, że na naszym terenie działa tzw. call center, z którego są wykonywane telefony do starszych osób na terenie Niemiec i Austrii, aby wyłudzić od nich pieniądze metodą na tzw. wnuczka. Nasi policjanci zatrzymali trzy kobiety podejrzane o udział w grupie popełniającej tego typu przestępstwa – powiedział tvp.info mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Kobiety były tzw. werbownikami lub „callerkami”. Ich rolą było dzwonienie do wytypowanych ofiar. Jako, że płynnie mówiły po niemiecku, podszywały się pod członków rodziny i opowiadały emerytom zmyśloną historyjkę o tarapatach, w jakich znalazły. Najczęściej opowiadały, że spowodowały wypadek samochodowy i potrzebują znacznej sumy, aby załagodzić sprawę.

Gdy już złowiły ofiarę, do akcji wkraczał „odbierak”. Przedstawiany jako dobry znajomy dzwoniącej. Jego zadaniem było wzięcie pieniędzy lub kosztowności od ofiary. Następnie gotówka była przekazywana do „kuriera”, który przewoził ją do szefów grupy mieszkających w Polsce.

W czasie gdy w Poznaniu zatrzymano trzy „callerki”, niemieccy policjanci schwytali w Dortmundzie jednego z „odbieraków”. Skonfiskowano komputery z bazami telefonicznymi oraz telefony i dziesiątki kart sim.

„Król wnuczkowej mafii” wpadł w policyjną zasadzkę

Policja zatrzymała w Warszawie Arkadiusza Ł. pseudonim „Hoss”. Mężczyzna uznawany za szefa tzw. mafii wnuczkowej był poszukiwany na podstawie listu...

zobacz więcej

Na wzór „króla”

Ciekawostką jest fakt, że zatrzymani przestępcy działali dokładnie tak jak gang osławionego Arkadiusza Ł. ps. Hoss, nazywanego „królem wnuczkowej mafii”, gdyż to jemu przypisuje się wymyślnie tego przekrętu. We wrześniu 2019 r. Ł. został nieprawomocnie skazany na 7 lat więzienia przez poznański sąd okręgowy, rok później sąd apelacyjny obniżył wyrok o rok. Śledczy zarzucali mu udział w grupie przestępczej i wyłudzenie lub próbę wyłudzenia w Niemczech, Szwajcarii i Luksemburgu - w latach 2012-2014 - w sumie kilku milionów złotych w różnych walutach oraz kosztowności: biżuterii, złota i złotych monet. Ofiarami były głównie osoby w podeszłym wieku, często samotne. O skali działania gangu może świadczyć fakt, że policja w czasie zatrzymań zabezpieczyła dwa ferrari, kosztowności warte 250 tys. zł. Oszuści mieszkali w luksusowych apartamentach w centrum Warszawy i potrafili wydać ok. 300 tys. zł w czasie zabaw w kasynach. Nie pracowali, żyli tylko z oszustw.

Zdaniem austriackiej policji, zyski gangu „Hossa” były znacznie większe i sięgnęły ponad miliarda euro.

W skład grupy Arkadiusza Ł., wchodzili przede wszystkim członkowie jednego z romskich klanów. Podczas ostatnich zatrzymań ujęto także Romów, ale policja nie łączy ich na razie z organizacją „króla wnuczkowej mafii”.

Śledztwo poznańskiej i berlińskiej policji koordynował Europol, który odpowiadał m.in. za wsparcie analityczne i koordynację operacyjną. Operacja ta jest częścią specjalnego projektu utworzonego w ramach Europolu dotyczącego przestępczości przeciwko osobom starszym. Europejska organizacja policyjna alarmuje, że oszustwa te stają coraz częstsze na ternie Unii Europejskiej, ale także poza nią.

źródło:
Zobacz więcej