RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warchoł: Status dyplomatyczny wyłączy Polaka w szpitalu w Plymouth spod brytyjskiej jurysdykcji

Wiceminister Warchoł podkreślił również, że „musimy stanąć w obronie cywilizacji życia” (fot. PAP/EPA/T.Albir, zdjęcie ilustracyjne)
Wiceminister Warchoł podkreślił również, że „musimy stanąć w obronie cywilizacji życia” (fot. PAP/EPA/T.Albir, zdjęcie ilustracyjne)

– Status dyplomatyczny wyłączy Polaka przebywającego w szpitalu w Plymouth z jurysdykcji brytyjskiej; będzie on podlegał wtedy jurysdykcji polskiej – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jak podkreślił „musimy stanąć w obronie cywilizacji życia”.

Walka o życie Polaka w śpiączce w brytyjskim szpitalu. Apel świata nauki i mediów

Trwa batalia w sprawie Polaka w śpiączce przebywającego w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii. Po decyzji Europejskiego Trybunału...

zobacz więcej

W środę przed południem na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapewnił, że w odniesieniu do sprawy obywatela polskiego przebywającego w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii podejmuje „wszelkie możliwe działania, aby został mu nadany status dyplomatyczny”.

Przedstawiciel dyplomatyczny


– Przeanalizowałem tę sprawę i wystąpiłem do ministra spraw zagranicznych z prośbą o rozważenie możliwości nadania naszemu rodakowi statusu przedstawiciela dyplomatycznego – powiedział zaś w środę wieczorem Warchoł i zaznaczył, że w sprawie tej wysłał pismo do MSZ. Jak podkreślił, jest „bardzo wdzięczny za błyskawiczną reakcję szefa MSZ” na ten wniosek.

Wiceminister przypomniał, że „status dyplomatyczny wyłącza daną osobę, której został on przyznany, z jurysdykcji karnej, cywilnej i administracyjnej tzw. państwa przyjmującego”. – O tyle jest to istotne, że państwo przyjmujące, w tym przypadku Wielka Brytania , nie może podejmować wobec niej działań o charakterze karnym, cywilnym, administracyjnym czy egzekucyjnym – wskazał.

Jak kontynuował, skoro osoba taka zostaje wyłączona z jurysdykcji państwa przyjmującego, to w tym momencie te decyzje sądów brytyjskich, które już zostały wobec niej wydane, nie będą mogły być kontynuowane – powiedział wiceminister i przypomniał, że to sąd brytyjski zgodził się na odłączenie mężczyzny od aparatury podtrzymującej życie i nie zgodził się na jego przewiezienie do Polski.

Kolejna decyzja ws. Polaka w śpiączce w brytyjskim szpitalu. Rodzina ma dwa dni

Brytyjski sąd odrzucił apelację krewnych pacjenta, Polaka, który przebywa w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii, a którego już...

zobacz więcej

W piśmie do MSZ Warchoł powołał się na jeden z artykułów Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r., który „wprost wskazuje, że przedstawiciel dyplomatyczny korzysta z immunitetu od jurysdykcji państwa przyjmującego”.

„Polska decyduje, komu przyznać taki paszport dyplomatyczny”


„Immunitet jurysdykcyjny przedstawiciela dyplomatycznego nie jest przy tym ograniczony do podejmowania czynności urzędowych” – zaznaczył w tym piśmie. „To Polska, czyli państwo wysyłające, decyduje, komu przyznać taki paszport dyplomatyczny” – podkreślił wiceminister.

Według Warchoła szczegóły nadania takiego statusu polskiemu obywatelowi „są już kwestią ustalenia przez MSZ”, ale na przykład może to być – zgodnie z przepisami o służbie zagranicznej – nadanie najniższego stopnia dyplomatycznego, czyli attaché.

– Ja nie widzę innej szansy (...); mam nadzieję, że w tej sprawie te działania prawne odniosą skutek – powiedział wiceminister. Jak ocenił, „musimy stanąć po stronie życia i musimy stanąć w obronie cywilizacji życia, wykorzystać wszystkie możliwości prawne”.

źródło:

Zobacz więcej