RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tragiczne dane. Padł kolejny „rekord” zgonów na Wyspach. Niemców czeka zmiana maseczek

Seniorzy oczekujący w katedrze w Salisbury, po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 (fot. PAP/EPA/N.HALL)
Seniorzy oczekujący w katedrze w Salisbury, po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 (fot. PAP/EPA/N.HALL)

1820 zgonów z powodu COVID-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym kraju – podał w środę brytyjski rząd. Dotychczas z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło już 93 290 osób i pod względem liczby zgonów kraj ten zajmuje piąte miejsce na świecie. Tymczasem Niemcy chcą wprowadzić maseczki medyczne zamiast materiałowych, a Włosi grożą podjęciem działań prawnych wobec Pfizera za zmniejszenie dostaw szczepionek.

Minister wypił „eliksir” przeciw COVID-19. Trafił do szpitala zakażony koronawirusem

Lankijski minister ds. kobiet i rozwoju dzieci na Sri Lance Piyal Nishantha de Silva trafił we wtorek do szpitala w związku z Covid-19. Minister...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Poprzednio o rekordowej liczbie zgonów poinformowano dzień wcześniej i było to 1610 osób. Wzrosła także liczba nowych zakażeń w porównaniu z wtorkiem, gdy informowano o 33 355 kolejnych zainfekowanych pacjentach.

Z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii zmarło 93 290 osób i pod względem liczby zgonów kraj ten zajmuje piąte miejsce na świecie - więcej ofiar śmiertelnych odnotowano tylko w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.

Liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 3 515 732, co także jest piątym najwyższym bilansem na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii i Rosji.

Według danych rządowych do tej pory pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało 4 609 740 osób. Jak pisze agencja Reutersa, rząd ma nadzieję zaszczepić do połowy lutego 15 mln osób z grupy wysokiego ryzyka.

Pfizer opracował plan zwiększenia produkcji szczepionek w Europie

Pfizer i BioNTech opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych w Europie i dostarczenie znacznie większej liczby dawek...

zobacz więcej

Zwykłe maski mogą nie wystarczać

Tymczasem, w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się mutacji koronawirusa z Wielkiej Brytanii oraz RPA, może dojść do sytuacji, że obowiązkowe będzie noszenie medycznych maseczek, a nie materiałowych.

We wtorek Angela Merkel i przywódcy 16 landów niemieckich uzgodnili, że w miejscu pracy, w transporcie publicznym i w sklepach powinny być stosowane jednorazowe chirurgiczne maski FFP1, a jeszcze lepiej, aby to były maseczki filtrujące FFP2. Kanclerz powołała się na ustalenia ekspertów, według których, zwykłe materiałowe osłony twarzy nie oferują wystarczającej ochrony przed mutacjami koronawirusa.

Wprowadzenie takich środków ochronnych rozważane jest we Francji.

W. Brytania zamyka granice dla Ameryki Płd. i Portugalii. Chodzi o odmianę koronawirusa

Z powodu nowej, brazylijskiej odmiany koronawirusa Wielka Brytania zamknęła od piątku granice dla wszystkich przyjazdów z Ameryki Południowej oraz...

zobacz więcej

Włochy nie odpuszczą Pfizerowi

Z kolei Włochy zapowiadają podjęcie kroków prawnych przeciwko firmie Pfizer, która ogłosiła poważne opóźnienie dostaw szczepionek przeciwko COVID-19. Koncern farmaceutyczny oświadczył w zeszłym tygodniu, że opracował plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzących tygodniach.

W tym tygodniu Włochy otrzymały 48 tys. szczepionek z przydzielonych 397 tys. Pfizer zapowiedział, że musi zmniejszyć dostawy do tego kraju o co najmniej 29 proc. W rozmowie z Reutersem, Domenico Arcuri, nadzwyczajny komisarz ds. wdrażania środków zdrowotnych w celu powstrzymania pandemii COVID-19, zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni zostaną podjęte „działania”. Jakie dokładnie, tego nie ujawnił. – „Ochrona zdrowia obywateli włoskich nie jest kwestią do negocjacji. Program szczepień nie może zostać spowolniony, nie mówiąc już o wielu Włochach, którzy otrzymali już pierwszą dawkę – powiedział Arcuri.

We Włoszech zaszczepiono już ponad 1,2 mln osób.

źródło:
Zobacz więcej