RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chiny nałożyły sankcje na Pompeo i inne osoby z administracji Trumpa

Sankcje objęły m.in. Mike'a Pompeo (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
Sankcje objęły m.in. Mike'a Pompeo (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Chiny nałożyły sankcje na 28 osób z administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, w tym na byłego sekretarza stanu Mike'a Pompeo – poinformowało w nocy ze środy na czwartek czasu lokalnego Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pekinie. Chiński resort spraw zagranicznych uzasadnił, że sankcje zostały nałożone za „szalone działania, które poważnie ingerowały w wewnętrzne sprawy ChRL”.

Donald Trump zostawił notatkę dla Joe Bidena

Zgodnie z amerykańską tradycją Donald Trump zostawił swojemu następcy notatkę – informuje portal amerykańskiego dziennika „New York Post”. Źródło...

zobacz więcej

„Tym osobom i członkom ich najbliższej rodziny nie wolno wjeżdżać na terytorium Chin, Hongkongu i Makau. Oni oraz firmy i instytucje z nimi powiązane mają również zakaz prowadzenia interesów z Chinami” – oświadczyło MSZ.

Nałożenie sankcji już dwa dni temu zapowiadała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying tłumacząc, że dotyczą one „szkodliwych działań związanych z Tajwanem”. Pekin wyrażał już wcześniej stanowczy sprzeciw wobec ogłoszonej niedawno decyzji USA o zniesieniu obowiązujących od 1979 r. ograniczeń w kontaktach z Tajwanem.

Administracja Trumpa zaostrzyła w ostatnich miesiącach działania przeciwko ChRL, nakładała cła na chiński eksport i sankcje na chińskie firmy i urzędników Komunistycznej Partii Chin (KPCh), zarzucając im m.in. wykorzystywanie pracy przymusowej Ujgurów, ograniczanie obiecanej autonomii Hongkongu, kradzież amerykańskiej technologii i nieuczciwe praktyki handlowe.

Na początku stycznia szef chińskiego MSZ Wang Yi mówił, że relacje chińsko-amerykańskie mierzą się z „bezprecedensowymi trudnościami”, ale otwiera się dla nich "nowe okno nadziei" w związku z prezydenturą Joe Bidena.

Czytaj także: Były doradca Trumpa do władz Polski: Rozwijajcie kontakty z nową administracją

źródło:

Zobacz więcej