RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nord Stream 2 to przeszłość? „Gazprom przyznał, że projekt może być zawieszony” [WIDEO]

Politolog George Friedman był gościem programu „Rock Rachon”. Rozmawiał w nim m. in. o procesie przekazania władzy w USA oraz o projekcie Nord Stream 2.

Cios dla Nord Stream 2. Ubezpieczyciel ma wycofać się z projektu

Ubezpieczyciel projektu Nord Stream 2, spółka Zurich Insurance Group AG postanowiła wycofać się z tego przedsięwzięcia – wynika ze źródeł bliskich...

zobacz więcej

– Biorąc pod uwagę obecne okoliczności i sytuację wokół projektu gazociągu Nord Stream 2, wątpliwe jest jego ukończenie – powiedział dr George Friedman, politolog i szef portalu analitycznego Geopolitical Futures.

– Poszerzanie przez Rosję swoich wpływów w Europie nie leży w interesie Stanów Zjednoczonych, które konsekwentnie się temu sprzeciwiają – wskazał gość programu „Rock Rachon”. Odniósł się w ten sposób do sankcji nałożonych na budowę Nord Stream 2 przez ustępującą administrację Białego Domu, czego kontynuacji należy się spodziewać także po gabinecie rozpoczynającego kadencję Joe Bidena.

Gazprom o projekcie Nord Stream 2


– Uważam, że Rosjanie nabierają dystansu do całej idei Nord Stream 2. „Tracą” Angelę Merkel, a nikt nie wie, jak będzie teraz wyglądała polityka zagraniczna Niemiec. W tym momencie powinniśmy myśleć w kategoriach „post-nordstreamowych”. Nie sądzę, aby ten projekt doszedł do skutku – ocenił założyciel portalu Geopolitical Futures.

W prospekcie emisyjnym euroobligacji, do którego dotarła agencja Reutersa, rosyjski Gazprom przyznał, że projekt Nord Stream 2 może być zawieszony bądź też odwołany z powodu „rozmaitych wyzwań”, takich jak presja polityczna.

Friedman: Rosjanie są bardzo ostrożni


Według Friedmana, mało możliwa jest zmiana stosunku USA do wschodniej flanki NATO. – Biden wyłonił się podczas kryzysu na Ukrainie, był w gabinecie Baracka Obamy. Amerykanie sądzą, że Rosjanie mogą spróbować odbudować wcześniejszą głębię strategiczną, co zresztą uczynili ostatnio na Kaukazie, kiedy to udało im się zgromadzić wojska w okolicy. Robią to również na Białorusi, choć to jest tzw. „miękka agresja” – powiedział Friedman.

Czytaj także: Nord Stream 2. Wycofała się pierwsza niemiecka firma 

– Biorąc pod uwagę obecne działania wojskowe, Rosjanie są bardzo, bardzo ostrożni. Odrobili zadanie domowe z Syrii, kiedy przekonali się, jak kosztowne mogą się okazać błędy – dodał.

Więcej na stronie Poland In.

Program „Rock Rachon” był emitowany na antenie Poland In w ramach uruchomionego właśnie pasma World In, poświęconego tematyce międzynarodowej.

źródło:
Zobacz więcej