RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ogromne poruszenie w parku Yellowstone. Bohaterem rosomak [WIDEO]

Do tej pory tylko siedem rosomaków zostało udokumentowanych w  Parku Narodowym Yellowstone (fot. tt/@YellowstoneNPS)
Do tej pory tylko siedem rosomaków zostało udokumentowanych w Parku Narodowym Yellowstone (fot. tt/@YellowstoneNPS)

Pierwsze nagranie wideo rosomaka od zainstalowania w parku Yellowstone w USA zdalnych kamer. Zwierzę to jest jednym z najrzadziej spotykanych w przyrodzie i grozi mu wyginięcie. Wideo wywołało wśród biologów z całego świata poruszenie.

Zima na Saharze. Internauci publikują zdjęcia

Zima w Afryce. Śnieg pokrył niektóre obszary pustynne Sahary, która znana jest przede wszystkim z upalnych temperatur. Ostatnio spadła ona jednak...

zobacz więcej

Do tej pory tylko siedem rosomaków zostało udokumentowanych w Yellowstone i okolicznych lasach w latach 2006-09. Jest to pierwsze nagranie wideo rosomaka od czasu zainstalowania w parku zdalnych kamer. Najnowszy czarno-biały materiał z kamery śledzącej przedstawia rosomaka biegnącego przez pokryty śniegiem, zalesiony obszar.

To gatunek zagrożony


Według National Parks Service rosomaki mają niski współczynnik reprodukcji. Dodatkowym zagrożeniem dla gatunku są szybko postępujące zmiany klimatyczne.

Z powodu prowadzenia mobilnego trybu życia rosomak jest zwierzęciem trudnym do obserwowania i – w efekcie – stosunkowo słabo poznanym. Jest prawdopodobnie najsłabiej poznanym gatunkiem wśród dużych drapieżników lądowych. Gatunek został zaklasyfikowany w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów do kategorii VU, a w edycji 2008 r. w kategorii NT – bliski zagrożenia. Dokładna liczebność rosomaków nie jest znana, ale przybliżone szacunki mówią o bardzo niewielkiej populacji tych zwierząt. Populacje europejskie szacowane są przez IUCN na ok. 2,3 tys. osobników.

Rosomaki są tak rzadko widywane i zamieszkują tak odległe tereny w małych zagęszczeniach, że ocena trendów populacyjnych jest trudna, a nagłe spadki mogą pozostać niezauważone przez lata. W sierpniu ubiegłego roku po raz pierwszy od 100 lat w Parku Narodowym Mt Rainier w położonym w południowej części stanu Waszyngton zauważono rodzinę rosomaków.

źródło:
Zobacz więcej