RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Siostra Britney Spears ubolewa: Tesla to cichy zabójca kotów

Siostra znanej piosenkarki twierdzi, że straciła już kilka kotów przez bezgłośne auta (fot. Disney Channel/Getty Images)
Siostra znanej piosenkarki twierdzi, że straciła już kilka kotów przez bezgłośne auta (fot. Disney Channel/Getty Images)

Aktorka i piosenkarka Jamie Lynn Spears, młodsza siostra Britney, nazywa samochody Tesli „cichymi zabójcami kotów”. Pod kołami tych aut zginęło już kilku jej pupili. Wyposażone w silniki elektryczne pojazdy Tesli są bardzo ciche i koty nie zawsze słyszą, że nadjeżdżają.

Amerykańskie bomby wstrzymały budowę fabryki Tesli pod Berlinem

Wielka inwestycja, jaką ma być budowana w Niemczech fabryka amerykańskiej firmy należącej do Elona Muska, została wstrzymana. Powodem są bomby...

zobacz więcej

– Tesla to cichy zabójca kotów. To problem, który naprawdę musimy rozwiązać. Straciliśmy nie zliczę nawet, ile kotów, ponieważ nie słyszały aut Tesli. (...) To jest naprawdę katastrofalne dla nas wszystkich – powiedziała Jamie Lynn Spears w nagraniu, które umieściła na swoim Instagramie. Wkrótce potem je usunęła.

Piosenkarka zaapelowała, by Tesla zaczęła emitować dźwięki, które usłyszą zwierzęta. Na koniec zwróciła się do właściciela Tesli: „Elonie Musku, rozwiążmy to. Jesteś mi winien kilka kotów”.

Jamie Lynn Spears prawdopodobnie nie wiedziała, że amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego nakazał producentom samochodów elektrycznych, by od września 2020 roku ich pojazdy emitowały dźwięki o natężeniu co najmniej 43 decybeli, kiedy poruszają się z prędkością mniejszą niż 18,6 mil na godzinę (ok. 30 km/h). To hałas zbliżony do tego, jaki wydaje zmywarka. „Ten przepis ma zapewnić, że niewidomi, niedowidzący i inni piesi będą w stanie usłyszeć i rozpoznać zbliżające się pojazdy hybrydowe i elektryczne” – rządowa agencja stwierdziła w swojej dyrektywie.

Z kolei w Unii Europejskiej od lipca 2019 r. nowe modele pojazdów elektrycznych i hybrydowych muszą posiadać generator dźwięku określany jako system AVAS. Przestaje on działać, gdy prędkość osiągnie pułap co najmniej 20 km/h. Wtedy bowiem, zdaniem urzędników, hałas wydawany przez opony i szum wiatru jest wystarczające głośny.

29-letnia Jamie Lynn Spears łączy karierę aktorską i wokalną. Grała główną rolę w młodzieżowym serialu stacji Nickelodeon „Zoey 101”. Od niedawno możemy ją oglądać na Netfliksie w serialu romantycznym „Słodkie magnolie”. Jest także piosenkarką country. Media rozpisywała się o niej najwięcej w 2007 r., gdy na jaw wyszła informacja, że 16-letnia wówczas Jamie Lynn jest w ciąży.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej