RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Joe Biden zaprzysiężony na 46. prezydenta USA [WIDEO]

Joe Biden został zaprzysiężony na prezydenta USA (fot. Daniel Acker/Bloomberg/Getty Images
Joe Biden został zaprzysiężony na prezydenta USA (fot. Daniel Acker/Bloomberg/Getty Images

Demokrata Joe Biden został w środę przed Kapitolem zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. 78-latek jest następcą Republikanina Donalda Trumpa. Jest drugim katolikiem i najstarszą osobą w historii, która obejmuje najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych.

Zaprzysiężenie Joe Bidena na prezydenta USA - Wydanie Specjalne [WIDEO]

W Waszyngtonie na Kapitolu o godz. 12. czasu lokalnego (godz. 18 w Polsce) odbyła się ceremonia zaprzysiężenia 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych...

zobacz więcej

Przed zaprzysiężeniem Bidena przysięgę złożyła wiceprezydent USA Kamala Harris, która jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. W uroczystości uczestniczą członkowie Kongresu, byli prezydenci oraz dotychczasowy zastępca Trumpa Mike Pence.

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne i zagrożenie zamieszkami przed Kapitolem nie ma tłumów wiwatujących na cześć nowego prezydenta. Na wielkich błoniach w centrum w ziemię wbito prawie 200 tysięcy flag.

– To jest dzień Ameryki, to jest dzień demokracji. To jest dzień historii i nadziei. To jest dzień czegoś nowego. To jest dzień, który jest bardzo ważny, bo przez wiek Ameryka była testowana i Ameryka zawsze stawiała czoła każdemu wyzwaniu. Dzisiaj świętujemy nie triumf kandydata, ale pewnego powodu, który jest częścią demokracji. Chodzi tu o wolę narodu, która to wola została wysłuchana – powiedział Biden podczas ceremonii.

Na Kapitol przybyli byli prezydenci - Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton z małżonkami. Donald Trump zapowiedział, że nie weźmie udziału w inauguracji swojego następcy, jako pierwszy ustępujący prezydent od czasów Andrew Johnsona (kończył kadencję 1869 roku).

Uroczystość zakończy parada wojskowa. Hymn narodowy podczas ceremonii odśpiewa jedna z najbardziej popularnych piosenkarek na świecie - Lady Gaga.

źródło:
Zobacz więcej