RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł Lewicy zachwycony Harris: Będzie sumieniem demokratycznego świata [WIDEO]

Polscy politycy podzielili się swoimi oczekiwaniami i obawami odnośnie prezydentury Joe Bidena w Stanach Zjednoczonych. Lewica szczególnie liczy na wiceprezydent Kamalę Harris. – Ona jest takim głosem nadziei dla ludzi wykluczanych nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Nie tylko ze względu na kolor skóry, płeć, orientację seksualną, ale również ze względu na sytuację materialną. Bardzo się cieszę, że ona będzie odgrywała rolę sumienia nie tylko Ameryki, ale również tej demokratycznej części świata, do której należy Polska – powiedział tvp.info poseł SLD Andrzej Szejna.

Donald Trump opuścił Biały Dom [WIDEO]

Donald Trump opuścił w środę Biały Dom na kilka godzin przed inauguracją Joe Bidena. Odchodzący przywódca Stanów Zjednoczonych na pokładzie...

zobacz więcej

Andrzej Szejna z SLD o nominacji dla osoby transpłciowej: Powinniśmy się przyzwyczaić i dbać o parytety


Poseł Szejna pochwalił też prezydenta USA Joe Bidena za nominację osoby transpłciowej, dr Rachel Levine na stanowisko asystenta sekretarza zdrowia. – Mam wrażenie, że prezydent Biden kierował się przede wszystkim kompetencjami. Przy okazji pokazał jednak, jak szanuje konstytucję swojego kraju, wedle której wszyscy są wobec prawa równi. Powinniśmy się przyzwyczajać. Ludzi przy ich zatrudnianiu powinniśmy oceniać pod względem ich kwalifikacji. Musimy poza tym dbać o pewne parytety– powiedział Szejna. Poseł SLD skomentował też inicjatywę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, gdzie pojawiły się ogromne portrety Bidena i Harris i duży napis: „Powodzenia, panie prezydencie Biden!”. – Ja nie lubię skrajności. Nie zamierzam sobie wieszać nigdzie obrazów z prezydentem Joe Bidenem – stwierdził Szejna.

Zobacz także: Transpłciowa kobieta w gabinecie Bidena

Jan Mosiński z PiS: Politycy PO robią „polityczną wiochę” ze stolicy Wielkopolski


– Nadgorliwość marszałka Marka Woźniaka poraża. Myślę, że Joe Biden nie wie, kim jest Marek Woźniak i nie do końca wie, czym jest samorząd województwa wielkopolskiego. Nadgorliwość jest gorsza od wszelkich innych postaw. Wstyd dla Poznania i Wielkopolski, nieuprawnieni w ogóle do tego typu akcji robią „polityczną wiochę” ze stolicy Wielkopolski. Liczę, że w polityce międzynarodowej Joe Biden będzie kontynuował linię swojego poprzednika. Pytanie, jak silną pozycję będzie miała wiceprezydent Kamala Harris, która raczej nie jest sprzymierzeńcem dla nas, biorąc od uwagę jej mocno lewicowe poglądy – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Mirosław Suchoń z KO: Relacje Polska-USA będą nacechowane wzajemnym szacunkiem


Samorządowców z Wielkopolski bronił poseł Koalicji Obywatelskiej. – Gdybym miał szukać odniesień do poprzedniego ustroju, to raczej odniósłbym to do prezydenta Dudy, który w ramach bratniej wizyty przed wyborami prezydenckim został przez prezydenta Trumpa poparty. To było radzieckie podejście, bo towarzysz jeden drugiego poparł. Jeśli chodzi o Poznań, to każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, radości w swój własny sposób. Myślę, że relacje polsko-amerykańskie za prezydentury Joe Bidena będą takie, jak były w przypadku każdej innej prezydentury, czyli nacechowane wzajemnym zaufaniem, szacunkiem wobec sojuszników. Wydaje mi się, że Biden nie będzie wykorzystywał rządzącego w Polsce Prawa i Sprawiedliwości do realizacji swoich celów politycznych. Nie zobaczymy prezydenta Dudy stojącego przy biurku prezydenta Stanów Zjednoczonych – przekonywał poseł KO Mirosław Suchoń.

Donald Trump zostawił notatkę dla Joe Bidena

Zgodnie z amerykańską tradycją Donald Trump zostawił swojemu następcy notatkę – informuje portal amerykańskiego dziennika „New York Post”. Źródło...

zobacz więcej

Tomasz Rzymkowski z PiS: W Poznaniu wychodzi niektórym żyłka stalinizmu


– Uważam, że relacje polsko-amerykańskie będą poprawne. Nie zakładam, żeby wektor polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych uległ jakiejś gwałtowanej zmianie. Uważam, że te relacje nie będą aż tak dobre jak za czasów Donalda Trumpa. Będą przypominały relacje z czasów Baracka Obamy, gdzie Joe Biden był wiceprezydentem. Będzie to powtórka z tych 8 lat Obamy – skomentował poseł PiS Tomasz Rzymkowski. Jak można odbierać inicjatywę samorządowców z Poznania? – Taka żyłka stalinizmu wychodzi niektórym. Jak zobaczyłem zdjęcie z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, to wypisz, wymaluj widziałem fasady budynków użyteczności publicznej z okresu stalinizmu, gdzie obok Bolesława Bieruta wisiał marszałek Józef Stalin, „chorąży pokoju”. Barwy były tylko inne, bo wtedy czerwone, a teraz są niebieskie – ironizował poseł Rzymkowski.

Zobacz także: Ogromne portrety Bidena i Harris na Urzędzie Marszałkowskim. Internauci: To żałosne, kto za to zapłaci

Jarosław Sachajko z Kukiz’15: Dzika euforia totalnej opozycji


Szef PO Borys Budka już dwukrotnie pisał listy z gratulacjami do Joe Bidena. W jednym z nich mówił o zagrożeniu populizmem w Polsce. Czy możemy spodziewać się donosów do Waszyngtonu, tak jak to miejsce w przypadku Brukseli? – Możemy się tego domyślać już po tych wypowiedziach, które pojawiły się zaraz po pierwszych wynikach wyborów w Stanach Zjednoczonych. Już wtedy w nocy była dzika euforia, że prezydent Donald Trump przegrał. Powinniśmy myśleć o polskiej racji stanu, a nie wykorzystywaniu polityki zagranicznej w polityce lokalnej. Oczywiście gratulacje są dobre i musimy pokazywać, że USA są naszym bardzo ważnym sojusznikiem, tylko nie można robić tego kosztem ojczyzny – powiedział poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Robert Telus z PiS: PO będzie donosić na polski rząd, ale jestem optymistą


– Oczywiście, że Platforma Obywatelska będzie próbowała donosić na polski rząd, ale jestem przekonany, że to nic nie pomoże. Jestem optymistą i myślę, że jesteśmy geograficznie tak położonym krajem, że dla Stanów Zjednoczonych jesteśmy dobrym partnerem do współpracy. Szczególnie do współpracy, jeśli chodzi o wschód Europy. Mam wielką nadzieję, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi będzie tak samo dobra, jak była do tej pory. Przede wszystkim przez ostatnie 5 lat. Zniesiono wreszcie wizy, co wielu polityków obiecywało przez wiele lat. To się udało w ostatnim czasie. Ta współpraca będzie dobra, co będzie tylko z korzyścią dla Polski i Polaków – mówił poseł PiS Robert Telus.

źródło:
Zobacz więcej