RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Opóźnienia w dostawach szczepionek. Czy KE sięgnie po instrumenty prawne?

Powodem opóźnień jest zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie (fot. PAP/EPA/W.WOON)
Powodem opóźnień jest zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie (fot. PAP/EPA/W.WOON)

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen skomentowała w środę ewentualne opóźnienia w dostawach szczepionek przez Pfizer/BioNTech. „Pacta sunt servanda” (umów należy dotrzymywać) – powiedziała na konferencji prasowej. Nie odpowiedziała jednak na pytanie, czy KE jest gotowa sięgnąć po instrumenty prawne, gdyby do opóźnień mimo wszystko doszło.

Minister wypił „eliksir” przeciw COVID-19. Trafił do szpitala zakażony koronawirusem

Lankijski minister ds. kobiet i rozwoju dzieci na Sri Lance Piyal Nishantha de Silva trafił we wtorek do szpitala w związku z Covid-19. Minister...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– W ostatni piątek byliśmy zaskoczeni oświadczeniem ze strony Pfizer/BioNTech, że będzie opóźnienie. Natychmiast zadzwoniłam do prezesa Pfizera. Wytłumaczyłam mu, że to wyjątkowo ważne, żebyśmy dostali te dawki, które są zapisane w kontrakcie, ponieważ większość krajów członkowskich zaczęła szczepić (...), a cztery tygodnie później należy podać drugą dawkę. Jest to konieczność medyczna. To była bardzo bezpośrednia rozmowa – powiedziała szefowa KE podczas konferencji prasowej pytana o ewentualne kroki prawne za opóźnienia w dostawach.

„ Pacta sunt servanda”


– Potem nadeszła korekta w komunikacie prasowym. Polegam na tym, co oświadczyli publicznie w ostatni piątek. Pacta sunt servanda (umów należy dotrzymywać – red.). Mamy kontrakt i potrzebujemy tych szczepionek teraz – dodała, nie odpowiadając jednak, czy KE jest gotowa sięgnąć po instrumenty prawne, gdyby do opóźnień mimo wszystko doszło. W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale. Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.

źródło:

Zobacz więcej