RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Początek końca PO? „Tusk jako pług śnieżny Schetyny przeciwko Budce” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Koalicję Obywatelską porzucają parlamentarzyści, a były szef partii Grzegorz Schetyna komplementuje swojego dawnego rywala Donalda Tuska. – Schetyna przy pomocy Tuska chce wrócić do władzy w PO. Chce wykorzystać Tuska jako taki pług śnieżny, który ma oczyścić mu drogę z Borysa Budki. Potem po tej nieośnieżonej i nieoblodzonej drodze swobodnie będzie mógł przejść Schetyna i wrócić na swoje stanowisko przewodniczącego PO. Nie wierzę, żeby Tusk zniżył się do poziomu szefa PO. On raczej może być taką szarą eminencją – powiedział tvp.info poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Zamieniła Budkę na Hołownię. Dwa zdjęcia Muchy, które stały się symbolem

„Marzę o Polsce przyszłości” – tak Joanna Mucha tłumaczyła odejście z Platformy Obywatelskiej i przejście do ruchu Polska 2050. Rok temu zamierzała...

zobacz więcej

Grzegorz Schetyna chwali Donalda Tuska, Joanna Mucha porzuca po 18 latach PO


O ewentualnym powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki mówił w TVN24 były przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. „Na pewno jego akces, chęć powrotu do polityki krajowej, byłby symboliczny. Tusk jest najbardziej znanym polskim politykiem w Europie, na świecie. Jego akces jest symboliczny, jeżeli mówi, chce wracać, angażować się w budowanie zwycięskiego projektu” – stwierdził Schetyna, który od lat uchodził za „szorstkiego przyjaciela” i rywala Tuska wewnątrz PO. Słowa byłego przewodniczącego PO zbiegły się z inną polityczną sensacją w tym środowisku. Po 18 latach partię opuściła posłanka i była minister sportu w rządzie PO-PSL Joanna Mucha. „Nadszedł taki moment, że ja i Platforma jesteśmy w innym miejscu i nikt tu nie jest winny” – tłumaczyła na konferencji prasowej. To drugi w tym tygodniu transfer do Polski 2050 Szymona Hołowni. W poniedziałek senacki klub Koalicji Obywatelskiej opuścił senator Jacek Bury. Na sejmowych korytarzach słychać, że to nie koniec transferów.

Zobacz także: Budka nie chce wojny z Hołownią. „Uśmiecha się, kiedy dostaje ciosy” [WIDEO]

Mirosław Suchoń z KO: Nie jest to początek końca PO


Czy odejście jednej z najbardziej znanych posłanek to początek końca Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej? – Myślę, że to nie jest ani początek końca, ani jakieś wydarzenie, które w sposób znaczący wpłynie na formację. Ludzie podejmują decyzje, będą ich rozliczać wyborcy. Do tego trzeba spokojnie podchodzić. To nic nowego. Pytanie, jak zareagują wyborcy, skoro ktoś podjął decyzję o starcie do parlamentu w innej formule – odpowiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń. To odejście zbiegło się z krytyką współzałożyciela PO Andrzeja Olechowskiego. „Jeśli po stronie opozycji nic się nie zmieni, to PiS wygra kolejne wybory” – mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Może to odejście jest elementem szerszego kryzysu? – Wydaje się, że takie słowa są uzasadnione w tym sensie, że trzeba zaoferować Polakom program, pomysł na Polskę – skomentował poseł Suchoń z KO. Deklaracja programowa miała pojawić się na 20-lecie partii, które przypada w tym tygodniu. Politycy PO tłumaczą jednak, że z powodu pandemii nastąpi to dopiero w kwietniu.

Robert Telus z PiS: Walki będą trwały w PO do jej zbliżającego się końca


Politycy Zjednoczonej Prawicy twierdzą, że deklaracji programowej nie ma, bo PO jest zbyt zajęta wewnętrzną wojną. – Walki frakcyjne w Platformie Obywatelskiej są od jakiegoś czasu. Tam się ścierają siły tych, którzy chcą dowodzić PO. One będę trwały do czasu, kiedy Platforma całkowicie się nie rozleci. To, że coraz więcej posłów PO próbuje szukać dla siebie miejsca poprzez pójście do innych ugrupowań, pokazuje, że Platforma tonie. Platforma już jest w takim momencie, że idzie pod wodę. Wszyscy będą próbowali szukać sobie miejsca na arenie politycznej – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus.

Joanna Mucha przejdzie do ruchu Hołowni

Posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha przeszła do Ruchu 2050 Szymona Hołowni. To kolejny transfer polityczny do tego ugrupowania. W...

zobacz więcej

Andrzej Szejna z SLD: W PO ciągle toczą się gry o tron


– Ja się tylko martwię tym, że w tak dużej partii opozycyjnej ciągle toczą się gry o tron. Nie zajmuje się ta partia programem i walką o wyborców PiS-u, bo część wyborców Platformy Obywatelskiej jest właśnie w Prawie i Sprawiedliwości. Nam jako Lewicy trudno jest walczyć o wyborców katolickich. To zadanie dla PO i Hołowni. To jest walka wewnętrzna, przepychanka, niepotrzebna i chyba angażująca siły Platformy Obywatelskiej nie na tym odcinku, co trzeba. My na Lewicy mamy to za sobą. Mamy koniec postępowania jednoczącego Wiosnę i SLD i myślimy do przodu, a nie stoimy w miejscu – przekonywał poseł Lewicy Andrzej Szejna.

Zobacz także: Trzaskowski tłumaczy się po krytyce Schetyny. „W PO trwa wojna o dowodzenie” [WIDEO]

Jarosław Sachajko z Kukiz’15: Budka zupełnie nie radzi sobie z prowadzeniem PO


Dla dużej części polityków 7 tysięcy, które zarabiają, to znacznie więcej niż zarabialiby na wolnym rynku. Oni tak będą trwać i będą się wymieniać. Był Donald Tusk, potem była Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna, Borys Budka.Teraz widać, że Borys Budka zupełnie sobie nie radzi z prowadzeniem Platformy Obywatelskiej i z „pociągnięciem Polski do przodu, pomysłem na Polskę”, jak powiedział Andrzej Olechowski. W PO zajmują się szukaniem haków, rozgrywkami pod dywanem. Może komuś uda się wrócić. To są duże pieniądze do zarządzania dotacjami. Jeżeli partia rządzi, to też spółki skarbu państwa – przekonywał poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Jan Mosiński z PiS: PO staje się partią politycznego obciachu


– Rywalizacja między Grzegorzem Schetyną a Borysem Budką nabiera tempa. Myślę, że Grzegorz Schetyna dostrzegł, że lider PO jest słabym liderem i chce go odsunąć od przywództwa. Stąd sugerowanie, że Donald Tusk byłby przydatny do uporządkowania sceny politycznej. Dzisiejszy transfer Joanny Muchy do formacji Szymona Hołowni pokazuje, że Platforma Obywatelska stoi nad przepaścią. Tych transferów może być więcej. Czy zmiana lidera może być ratunkiem dla PO? Być może tak, ale to już ból głowy dla PO, która staje się partią politycznego obciachu – argumentował poseł PiS Jan Mosiński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej