RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister wypił „eliksir” przeciw COVID-19. Trafił do szpitala zakażony koronawirusem

Od października Sri Lanka zmaga się z dużą falą zachorowań (fot. K.Ota/Bloomberg,Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Od października Sri Lanka zmaga się z dużą falą zachorowań (fot. K.Ota/Bloomberg,Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Lankijski minister ds. kobiet i rozwoju dzieci na Sri Lance Piyal Nishantha de Silva trafił we wtorek do szpitala w związku z Covid-19. Minister był jednym z polityków, którzy publicznie wypili „eliksir” przeciw wirusowi promowany przez samozwańczego uzdrowiciela.

Pfizer opracował plan zwiększenia produkcji szczepionek w Europie

Pfizer i BioNTech opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych w Europie i dostarczenie znacznie większej liczby dawek...

zobacz więcej

Jak podała agencja AFP, rzekomo magiczny napój na bazie miodu, gałki muszkatołowej i kolendry był w ostatnim czasie promowany przez prorządowe media oraz oficjalnie dopuszczony przez lankijskie władze do obrotu jako suplement diety. Jego twórca, samozwańczy „święty” Dhammika Bandara twierdził, że przepis otrzymał od Kali, hinduistycznej bogini śmierci i pogromczyni złych sił.

Popularność „eliksiru


Sprzedawany za prawie równowartość 50 zł za butelkę napój mający chronić przeciwko COVID-19 zyskał ogromną popularność. W grudniu w ciągu czterech dni wioskę Bandary, mimo obostrzeń, odwiedziło ponad 15 tys. ludzi, zaś publicznie miksturę spożywali lankijscy posłowie. Napój wypił wówczas odpowiedzialny za zdrowie minister Pavithra Wanniarachchi, co przyczyniło się do wzrostu popularności produktu.

Według agencji DPA oprócz ministra de Silvy na COVID-19 zachorowali także członkowie rodziny jednego z parlamentarzystów rządzącego Frontu Ludowego Sri Lanki, którzy również wypili rzekomo cudowny napój.

Po infekcji ministra, członkowie lankijskiego rządu zaczęli odcinać się od preparatu. „Mimo że niektórzy posłowie spożyli napój, rząd go nie popiera” – stwierdził minister ds. środków masowego przekazu Keheliya Rambukwella cytowany przez AFP.

Choć przez większą część ub.r. na Sri Lance notowano jedynie pojedyncze przypadki infekcji koronawirusem, od października kraj zmaga się z dużą falą zachorowań. Łącznie stwierdzono tam ponad 54 tys. zakażenia koronawirusem, zmarły 273 zakażone osoby.

Czytaj także: Szczepią na potęgę, liczba zakażeń i zgonów nie spada 

źródło:

Zobacz więcej