RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zaprzysiężenie Joe Bidena na prezydenta USA - Wydanie Specjalne [WIDEO]

Joe Biden (fot. Rob Carr/Getty Images)
Joe Biden (fot. Rob Carr/Getty Images)

W Waszyngtonie na Kapitolu o godz. 12. czasu lokalnego (godz. 18 w Polsce) odbyła się ceremonia zaprzysiężenia 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Nowy prezydent podpisze 15 aktów wykonawczych, anulując niektóre decyzje podjęte przez dotychczasowego prezydenta Donalda Trumpa i podejmując pierwsze działania ws. pandemii koronawirusa i zmian klimatu.

Joe Biden 46. prezydentem USA [RELACJA]

Donald Trump opuścił Biały Dom i wraz z żoną Melanią udali się do swojej rezydencji na Florydzie Mar-a-Lago. W tym czasie Waszyngton szykuje się na...

zobacz więcej

Biden zaprosił przywódców Kongresu – zarówno Demokratów, jak i Republikanów, aby dołączyli do niego na Mszy św. w dniu jego inauguracji, w katolickiej katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie. Swój udział potwierdzili ustępujący przewodniczący Senatu Mitch McConnell i Kevin McCarthy, przewodniczący mniejszości republikańskiej Izby Reprezentantów, podobnie jak spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i przyszły przewodniczący Senatu z ramienia Demokratów Chuck Schumer.

Przyjęcie zaproszenia przez czołowych polityków Republikanów jest postrzegane jako znak dobrej woli na tle napiętej atmosfery w amerykańskiej stolicy.

Na Kapitolu obecni są byli prezydenci - Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton z małżonkami. Donald Trump zapowiedział, że nie weźmie udziału w inauguracji swojego następcy, jako pierwszy ustępujący prezydent od czasów Andrew Johnsona (kończył kadencję 1869 roku).

Uroczystość zakończy parada wojskowa. Hymn narodowy podczas ceremonii odśpiewa jedna z najbardziej popularnych piosenkarek na świecie - Lady Gaga.

Czytaj także: Donald Trump opuścił Biały Dom [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej