RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Maląg: W 2021 r. na politykę senioralną przeznaczymy ponad 35 mld zł

Szefowa MRiPS podkreślała, że rząd PiS podejmuje szereg systemowych działań na rzecz seniorów (fot. PAP/Leszek Szymański)
Szefowa MRiPS podkreślała, że rząd PiS podejmuje szereg systemowych działań na rzecz seniorów (fot. PAP/Leszek Szymański)

W 2021 r. na politykę senioralną rząd przeznaczy ponad 35 mld zł – poinformowała w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaapelowała do posłów o poparcie projektów dotyczących tzw. czternastej emerytury oraz waloryzacji świadczeń.

Prezes ZUS: Nie podwyższymy wieku emerytalnego

Wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie ma żadnych planów podniesienia tego wieku – mówi na łamach sobotniego „Super...

zobacz więcej

Minister Maląg zabrała głos w Sejmie przed tym, jak posłowie rozpoczęli rozpatrywać sprawozdanie komisji rodziny o projektach ustaw w sprawie czternastej emerytury oraz waloryzacji rent i emerytur.

Trzynasta emerytura po raz trzeci


Szefowa MRiPS podkreślała, że rząd PiS podejmuje szereg systemowych działań na rzecz seniorów. – W minionym roku 2020 na politykę senioralną zostało przeznaczonych ponad 22 mld zł - zarówno na godziwą waloryzację, jak i wypłatę trzynastej emerytury – powiedziała. Przypomniała, że w tym roku seniorzy „trzynastkę” otrzymają po raz trzeci.

– W roku 2021 nakłady na wsparcie seniorów i szeroko rozumianą politykę senioralną to ponad 35 mld zł. Przypomnę, że w roku 2015, kiedy rządziła koalicja PO-PSL, było to 3,5 mld zł – powiedziała. Wskazała, że między rokiem 2015 a obecnym minimalna emerytura wzrośnie o ponad 40 proc.

Waloryzacja emerytur i rent – wzrosną nie tylko świadczenia

Dzięki waloryzacji emerytur i rent w 2021 roku w górę pójdą nie tylko świadczenia, ale też m.in. dodatek pielęgnacyjny wypłacany osobom powyżej 75...

zobacz więcej

Wypłata czternastej emerytury na jesień


Przypomniała, że jesienią tego roku planowana jest wypłata czternastej emerytury.

– Z danych, które posiadamy wynika, że świadczeniem tym objęte będzie prawie 93 proc. emerytów – powiedziała. Zaznaczyła, że wysokość świadczenia zależy od dochodu - jeśli seniorzy otrzymują świadczenie powyżej 2900 zł, wówczas „czternastka” będzie obniżana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Przypomniała, że projekt dotyczący waloryzacji świadczeń przewiduje, że minimalna emerytura zostanie podniesiona do co najmniej 1250 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

– Szanowni państwo, prosiłabym o przyjęcie tych ustaw ponad podziałami, ponieważ te ustawy mają przede wszystkim służyć osobom, które tego wsparcia potrzebują, a więc naszym emerytom i rencistom – zaapelowała do posłów szefowa MRiPS.

Czytaj także: Co dalej z programami prospołecznymi? Minister Maląg zabrała głos 

źródło:

Zobacz więcej