RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rośnie ryzyko epidemii ptasiej grypy na Węgrzech

Niedawno wykryto obecność wirusa ptasiej grypy w komitacie Komarom-Esztergom na północy Węgier (fot. Shutterstock/Guitar photographer)
Niedawno wykryto obecność wirusa ptasiej grypy w komitacie Komarom-Esztergom na północy Węgier (fot. Shutterstock/Guitar photographer)

Już w drugim komitacie na Węgrzech – Bacs-Kiskun na południu kraju – wykryto wirusa ptasiej grypy, co grozi ponowną epidemią tej choroby – poinformował w środę dziennik „Magyar Nemzet”.

Rozpoczęto utylizację drobiu chorego na ptasią grypę

11 stycznia 2020 r. zagazowano część drobiu na fermie w Rościnie w zachodniopomorskiem, gdzie potwierdzono wcześniej wirus H5N8 wywołujący ptasią...

zobacz więcej

Niedawno wykryto obecność wirusa ptasiej grypy w komitacie Komarom-Esztergom na północy Węgier. Stwierdzenie wirusa w kolejnym komitacie nie oznacza jeszcze, że ponownie dojdzie do epidemii, a rozwój sytuacji zależy od postępowania hodowców i władz.

Dziennik przypomina, że podczas epidemii wiosną zeszłego roku trzeba było wybić prawie 5 mln sztuk drobiu i skutki rynkowe tego faktu stanowią poważne wyzwanie dla branży.  „Magyar Nemzet” podkreśla, że największym zagrożeniem dla drobiu hodowlanego są dzikie ptaki i dlatego naczelny weterynarz kraju Lajos Bognar już w listopadzie zlecił gospodarstwom trzymanie ptaków w zamknięciu.

W ostatnich tygodniach odkryto ogniska ptasiej grypy także w gospodarstwach w Niemczech, Francji, na Litwie i w innych częściach Europy.

źródło:

Zobacz więcej