RAPORT

Pogarda

1 nowa wiadomość

Joe Biden 46. prezydentem USA [RELACJA]

Po złożeniu przysięgi Joe Biden został 46. prezydentem USA. Przysięgę złożyła również wiceprezydent Kamala Harris, pierwsza kobieta na tym stanowisku. Zapraszamy do relacji na portalu tvp.info. Na antenie TVP Info trwa wydanie specjalne.

Chwilę po godz. 14 czasu Polskiego prezydent Donald Trump wraz z żoną Melanią opuścili Biały Dom i udali się do bazy sił powietrznych Andrews, skąd dotrą na Florydę.

Zaprzysiężenie Joego Bidena


W ceremonii pożegnania nie wezmą udziału republikańscy przywódcy Kongresu Mitch McConnell i Kevin McCarthy. Obaj politycy będą towarzyszyć Joe Bidenowiw porannej mszy świętej, a potem wezmą udział w jego zaprzysiężeniu. W ceremonii będzie też uczestniczyć dotychczasowy wiceprezydent Mike Pence.

Po złożeniu (o godz. 18:00 czasu polskiego) przez Joe Bidena przysięgi na wierność Konstytucji na stopniach Kapitolu, nowy prezydent wygłosi przemówienie do Amerykanów.

Pierwsze decyzje nowego prezydenta USA


Następnie wraz z wiceprezydent Kamalą Harris weźmie udział w uroczystej odprawie wszystkich rodzajów wojsk po czym uda się na cmentarz Arlington, aby złożyć wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Następnie pary prezydencka i wiceprezydencka przejadą do Białego Domu. Joe Biden podpisze tam pierwsze rozporządzenia i wręczy nominacje. Po okolicznościowym koncercie pary prezydencka i wiceprezydencka pojawią się na południowym balkonie Białego Domu.

Najnowsze

Popularne

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
05:58 21.01.2021
Występy Bruce'a Springsteena, Johna Legend i Katy Perry sprzed Mauzoleum Abrahama Lincolna uświetniły w środę wieczorem wirtualny koncert na zwieńczenie inauguracji Joe Bidena.

Nowy prezydent USA wraz z małżonką Jill podziwiał kończące uroczystości fajerwerki nad Pomnikiem Waszyngtona z Białego Domu.
05:12 21.01.2021
Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) administracji Joe Bidena określiła w środę nałożenie sankcji przez Chiny na 28 osób z administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, jako „cyniczne i bezproduktywne” i wezwała sympatyków obu partii w USA do ich potępienia.

W środę, w momencie zaprzysiężenia Bidena, Chiny ogłosiły sankcje za „kłamstwa i oszustwa” , a także za „szalone działania, które poważnie ingerowały w wewnętrzne sprawy ChRL” przeciwko byłemu sekretarzowi stanu USA Mike'owi Popmpeo i 27 innych czołowym przedstawicielom administracji Donalda Trumpa.
00:50 21.01.2021
Wiceprezydent Kamala Harris zaprzysięgła w środę trzech nowych senatorów co oznacza, że Demokraci przejęli kontrolę nad Senatem po zapewnieniu sobie wcześniej przewagi w Izbie Reprezentantów.

Harris odebrała przysięgę od Demokratów Raphaela Warnocka i Jona Ossoffa, którzy zwyciężyli w Georgii w wyborach uzupełniających do izby wyższej Republikanów Kelly Loefflera i Davida Perdue.

Trzeci senator demokratyczny Alex Padilla został mianowany przez gubernatora Kalifornii na miejsce Harris, po jej wyborze na wiceprezydenta.
00:03 21.01.2021
Prezydent USA Joe Biden podpisał w środę w Gabinecie Owalnym pierwsze zarządzenia. Wśród nich jest dokument odwracający decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu USA z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Formalny powrót USA do paryskiego porozumienia klimatycznego zajmie 30 dni.
23:46 20.01.2021
Prezydent Ukrainy jest pewien, że stosunki jego kraju z USA się polepszą. Wołodymyr Zełenski wyraził taką opinię w związku z inauguracją Joe Bidena na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Wołodymyr Zełenski napisał w jednej z sieci społecznościowych, że oglądał inaugurację w Kijowie razem z szefową amerykańskiej ambasady Kristiną Kvien. Oprócz przekonania o przyszłym polepszeniu stosunków, ukraiński prezydent dodał, że chciałby gościć Joe Bidena w Kijowie, tym bardziej, że ukraińska stolica jest dla Joe Bidena znanym miastem.
22:34 20.01.2021
Tuż po tym, gdy Joe Biden został w środę zaprzysiężony na 46. prezydenta USA członkowie jego zespołu pojawili się w Białym Domu - relacjonuje stacja CNN. W budynku wiszą już zdjęcia nowej pary prezydenckiej. Wymieniany jest sprzęt elektroniczny, pojawiły się nowe środki bezpieczeństwa związane z epidemią.

W korytarzu w zachodnim skrzydle budynku, w którym wcześniej wisiały fotografie prezydenta Donalda Trumpa powieszono oprawione w złote ramy zdjęcia przestawiające Bidena i jego żonę Jill podczas kolejnych uroczystości związanych z objęciem przez niego urzędu.
22:24 20.01.2021
z dużym zadowoleniem odniosły się do zaprzysiężenia Joe Bidena na nowego prezydenta USA władze Iranu. Teheran wyraził radość w powodu odejścia „tyrana”, jak określono Donalda Trumpa. „Trump trafił już na śmietnik historii” – oświadczył szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif.
22:22 20.01.2021
Nowy prezydent USA wraz z pierwszą damą przybyli do opuszczonego kilka godzin wcześniej przez Donalda Trumpa Białego Domu. Około godziny 23 czasu polskiego prezydent ma podpisać pierwsze rozporządzenia wykonawcze.
22:21 20.01.2021
Strategiczne partnerstwo i wzmacnianie więzi transatlantyckich akcentowali przywódcy krajów bałtyckich, gratulując nowemu prezydentowi USA Joe Biden'owi. Litwa, Łotwa i Estonia akcentowały też kwestie bezpieczeństwa.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda napisał w sieciach społecznościowych, że jego kraj jest zdecydowany na współprace z USA jako bliscy przyjaciele i sojusznicy, wzmacniając niezastąpione więzi transatlantyckie. Z kolei prezydent Łotwy Egils Levits napisał, że „potrzebujemy silnego partnerstwa transatlantyckiego, aby zająć się zmianami klimatu, wzmocnić bezpieczeństwo i budować demokrację na całym świecie”. Premier tego kraju Krisjanis Karins dodał, że czeka z niecierpliwością na kontynuację łotewsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego opartego na wspólnych wartościach oraz wspólnej wizji świata nastawionego bardziej pokojowo i demokratycznie. Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid wstawiła wspólne zdjęcie z prezydentem Joe Biden'em i napisała, że nie może doczekać się ponownego spotkania.
22:18 20.01.2021
Przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej pogratulowali Joe Bidenowi objęcia urzędu 46.prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ursula von der Leyen zamieściła wpis na Twitterze, a Charles Michel opublikował swoje przesłanie w nagranym krótkim filmie.
22:13 20.01.2021
Wraz z objęciem urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Joe Bidena Polska otwiera nowy rozdział w stosunkach pomiędzy obydwoma krajami – ocenił na antenie TVP Info Sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak podkreślił, Joe Biden jest trzecim prezydentem USA, z którym będzie współpracował prezydent RP Andrzej Duda.
22:10 20.01.2021
„Kanadę i USA łączą wyjątkowo szczególne związki, zbudowane na wspólnym zobowiązaniu wobec wartości demokratycznych, wspólnych interesach i silnych związkach gospodarczych i dotyczących bezpieczeństwa. Nasze kraje są więcej niż sąsiadami - jesteśmy bliskimi przyjaciółmi, partnerami i sojusznikami" – to fragment oświadczenia premiera Kanady Justina Trudeau.
21:31 20.01.2021
Prezydentowi USA Joe Bidenowi pogratulował premier RP Mateusz Morawiecki. „Gratulacje dla Joe Biden za zaprzysiężenie na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Życzę powodzenia zarówno Prezydentowi jak i Wiceprezydentowi Kamala Harris. Polska uważa Stany Zjednoczone za filar światowej wolności, stabilności i pokoju. Nie mogę się doczekać współpracy z Tobą!” – napisał na Twitterze szef polskiego rządu.
21:19 20.01.2021
Po zaprzysiężeniu nowy prezydent USA Joe Biden i jego zastępczyni Kamala Harris złożyli w środę wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza na cmentarzu wojskowym w Arlington pod Waszyngtonem.

W złożeniu wieńca parze towarzyszyli byli prezydenci wraz z małżonkami - Barack i Michelle Obama, Laura i George W. Bush oraz Hillary i Bill Clinton oraz asysta wojskowych.

Kolumna samochodów prezydenta w drodze do Arlington przemierzała ulice Waszyngtonu, na których rozmieszczono ponad 25 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej. Na cmentarzu nowego prezydenta powitała salwa z wojskowych dział.

Z Arlington Biden i Harris skierują się do Białego Domu. Około godziny 23 czasu polskiego mają tu zostać podpisane pierwsze rozporządzenia wykonawcze.
20:31 20.01.2021
Emmanuel Macron spodziewa się po Bidenie zmiany nastawienia w kwestii polityki klimatycznej. „Razem możemy sprostać wyzwaniom naszych czasów. Możemy zmienić sytuację klimatyczną, podejmując działania na rzecz naszej planety” – napisał na Twitterze prezydent Francji.

„Najlepsze życzenia w tym najważniejszym dniu dla narodu amerykańskiego! Jesteśmy razem. Będziemy silniejsi, aby stawić czoła wyzwaniom naszych czasów. Silniejsi, by budować naszą przyszłość. Silniejsi, aby chronić naszą planetę. Witamy ponownie w porozumieniu paryskim” – dodał Macron.
20:19 20.01.2021
Mimo epidemii dotrzymano tradycji i przed Kongresem odbywa się inauguracyjna defilada wojskowa; amerykańskie oddziały ze schodów Kapitolu obserwuje prezydent Joe Biden oraz wiceprezydent Kamala Harris.

Wcześniej nowy prezydent USA podpisał w Kongresie trzy dokumenty: jeden o Dniu Inauguracji, drugi o jego nominacjach na stanowiska szefów resortów, a trzeci o nominacjach zastępców ministrów.
20:05 20.01.2021
Oficjalne konta Białego Domu na Twitterze, które przejęła administracja nowego prezydenta USA Joe Bidena po jego środowym zaprzysiężeniu, zostały zresetowane pod kątem liczby obserwujących. Taka decyzja została przez Twittera podjęta po raz pierwszy wobec amerykańskiej głowy państwa.

Agencja AP podkreśla, że cztery lata temu, gdy Donald Trump przejmował konta administracji prezydenckiej @POTUS, @WhiteHouse, @FLOTUS i @VP po Baracku Obamie, Twitter nie ingerował w liczbę obserwujących. Firma tłumaczy, że reset daje użytkownikom tego portalu wybór, czy chcą śledzić konta nowych członków administracji USA, czy też nie. Rzecznik Twittera Nick Pacilio wyjaśniał, że taka praktyka jest stosowana już w innych krajach.
20:03 20.01.2021
Joe Biden zamieścił na oficjalnym koncie prezydenckim na Twitterze swoją pierwszą wiadomość. Zapewnia w niej, że niezwłocznie przystąpi do pracy, by pomóc Amerykanom w czasie pandemii. Później pojawił się krótki filmik pt. „To czas, by ruszyć do przodu”.

„Gdy mierzymy się z kryzysem, przed którym stoimy, nie ma czasu do stracenia. Dlatego dzisiaj udaję się do Gabinetu Owalnego, by od razu przystąpić do pracy podejmując śmiałe kroki mające przynieść natychmiastową pomoc amerykańskim rodzinom” – brzmi pierwszy wpis Bidena zamieszczony na twitterowym koncie @POTUS (ang. President of The United States).
19:59 20.01.2021
„Moje najszczersze gratulacje dla Joe Bidena, który został 46. w historii prezydentem Stanów Zjednoczonych. Liczę na bliską współpracę z Panem, Panie Prezydencie w dalszym wzmacnianiu Polsko-Amerykańskiego Partnerstwa Strategicznego. Boże błogosław Polskę, Boże błogosław Amerykę” – napisał na Twitterze Andrzej Duda.
19:33 20.01.2021
„To był dla mnie zaszczyt służyć jako Ambasador USA w Polsce. Wyjeżdżam z ciężkim sercem, ale ta niespodzianka wywołała mój uśmiech. Bix Aliu, chargé d'affaires w ambasadzie USA w Warszawie, będzie teraz reprezentował USA w Polsce. Dziękuję i do zobaczenia!” – napisała Mosbacher na Twitterze.

Czytaj więcej: Georgette Mosbacher: Wyjeżdżam z ciężkim sercem. To był dla mnie zaszczyt
19:25 20.01.2021
Chiny nałożyły sankcje na 28 osób z administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, w tym na byłego sekretarza stanu Mike'a Pompeo – poinformowało w nocy ze środy na czwartek czasu lokalnego ministerstwo spraw zagranicznych w Pekinie.

Sankcje zostały nałożone za „szalone działania, które poważnie ingerowały w wewnętrzne sprawy ChRL” – uzasadnił chiński resort spraw zagranicznych.

„Tym osobom i członkom ich najbliższej rodziny nie wolno wjeżdżać na terytorium Chin, Hongkongu i Makau. Oni oraz firmy i instytucje z nimi powiązane mają również zakaz prowadzenia interesów z Chinami” – oświadczyło MSZ.
19:03 20.01.2021
Papież Franciszek w depeszy gratulacyjnej do nowego prezydenta USA Joe Bidena zapewnił go o swojej modlitwie o to, by Bóg obdarzył go „mądrością i siłą”. Zaapelował do 46. prezydenta o kierowanie się szacunkiem dla praw i godności każdej osoby.

W przesłaniu, opublikowanym przez Watykan w środę natychmiast po zaprzysiężeniu Joe Bidena papież złożył życzenia nowemu prezydentowi USA i zapewnił go o swojej modlitwie do Boga, by obdarzył go „mądrością i siłą w pełnieniu tego wysokiego urzędu”.

„Niech pod Pana przywództwem Amerykanie dalej czerpią siłę ze wzniosłych politycznych, etycznych i religijnych wartości, które inspirowały naród od jego powstania – napisał Franciszek.

Dodał następnie: „W czasie, gdy ciężkie kryzysy stojące przed naszą rodziną ludzką wymagają dalekowzrocznych i zjednoczonych odpowiedzi, modlę się o to, aby Pańskimi decyzjami kierowała troska o budowę społeczeństwa naznaczonego przez autentyczną sprawiedliwość i wolność oraz niewyczerpany szacunek dla praw i godności każdej osoby, zwłaszcza ubogiej, słabej i tych, którzy nie mają głosu”.
18:54 20.01.2021
Ceremonię zaprzysiężenia Joe Bidena uświetniła Jennifer Lopez, która zaśpiewała pieśń „This Land Is Your Land”. Akompaniował jej US Marine Band.
18:50 20.01.2021
Kilkadziesiąt minut po zaprzysiężeniu na prezydenta USA Joe Biden zmienił swój status na swoim oficjalnym koncie na Twitterze i zaczął już używać określenia prezydent Stanów Zjednoczonych. „Nie traćcie wiary” – brzmi hasło nad zdjęciem Bidena.

„Prezydent Stanów Zjednoczonych, mąż @DrBiden, dumny ojciec i dziadek. Gotowy do budowania lepszego jutra dla wszystkich Amerykanów” – napisał Biden w swoim pierwszym wpisie po zaprzysiężeniu go na 46. prezydenta USA.

Wcześniej na swoim profilu na Twitterze Biden oficjalnie używał określenia prezydent elekt.
18:47 20.01.2021
Wiceprezydent USA Kamala Harris pożegnała opuszczającego Kapitol byłego już wiceprezydenta Mike'a Pence'a.
18:34 20.01.2021
Będziemy kontynuowali nasze partnerstwo i wspólnie walczyli z COVID-19 i zmianą klimatu – powiedział premier Kanady Justin Trudeau, który pogratulował Joe Bidenowi inauguracji.
18:32 20.01.2021
Wiceprezydent USA Kamala Harris tuż po zaprzysiężeniu wysłała swój pierwszy tweet z oficjalnego konta @VP. „Gotowa do służby” – napisała.

Kamala Harris jest pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta USA. Była senator z Kalifornii jest także pierwszą osobą pochodzenia afroamerykańskiego i południowoazjatyckiego na tym stanowisku.
18:30 20.01.2021
Co Trump napisał Bidenowi?

Czytaj więcej: Donald Trump zostawił notatkę dla Joe Bidena
18:14 20.01.2021
To jest dzień Ameryki i demokracji – mówił nowy prezydent USA Joe Biden.
18:12 20.01.2021
Zawsze będę bronił wolności i demokracji – zapewnił nowy prezydent USA.
18:10 20.01.2021
Grasuje wirus, rasizm – to są wyzwania, którym musimy stawić czoła. Staniemy na wysokości zadania – zapewnił Biden.
18:07 20.01.2021
Musimy przetrwać całą noc, aby móc cieszyć się dniem – mówił o pandemii COVID-19 Biden.
18:05 20.01.2021
Będę prezydentem wszystkich Amerykanów – oświadczył Biden.
18:03 20.01.2021
Joe Biden złożył przysięgę i został 46. prezydentem USA.
17:58 20.01.2021
Musimy zmierzyć się z terroryzmem – wskazał nowy prezydent USA.
17:57 20.01.2021
Świętujemy wolę narodu, która została spełniona. Jedność jest najważniejsza w demokracji – mówił Biden.
17:55 20.01.2021
Mamy dużo do zrobienia. Musimy dużo naprawić, odbudować, ale mamy też dużo do zdobycia – powiedział Joe Biden.
17:55 20.01.2021
Donald Trump w ostatnich godzinach swojej prezydentury ułaskawił jeszcze jedną osobę – Alberta J. Pirro, Jr. Jak podaje serwis internetowy CNN, Pirro jest byłym mężem sojuszniczki Trumpa i sędzi znanej ze stacji Fox News Jeanine Pirro. Został skazany w 2000 roku za oszustwa podatkowe.
17:53 20.01.2021
Demokracja przetrwała – oświadczył prezydent Joe Biden.
17:49 20.01.2021
Joe Biden złożył przysięgę. Został 46. prezydentem USA.
17:43 20.01.2021
Kamala Harris złożyła przysięgę i została pierwszą kobietą wiceprezydent USA.
17:41 20.01.2021
Kamala Harris składa przysięgę.
17:41 20.01.2021
Ładny strój Lady Gagi?
17:39 20.01.2021
Przed zaprzysiężeniem Joe Bidena na prezydenta centrum Waszyngtonu to labirynt barierek. Nie można wejść przed Kongres; prawie wszystkie sklepy są zamknięte – barykad i płotów pilnuje Gwardia Narodowa. Małe grupki sympatyków Bidena próbują podejść tak blisko Kapitolu, jak się da.
17:39 20.01.2021
Lady Gaga wykonała hymn Stanów Zjednoczonych.
17:27 20.01.2021
Głównym problemem jest zakopanie podziałów w USA – ocenił w TVP Info wyzwania stojące przed Joe Bidenem Jarosław Wojtas, amerykanista z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
17:25 20.01.2021
Pod Kapitolem zebrali się także wszyscy żyjący byli prezydenci USA wraz z żonami, oprócz Jimmy'ego Cartera, który nie weźmie udziału w uroczystości z powodów zdrowotnych. Nie ma też ustępującego prezydenta Donalda Trumpa.
17:23 20.01.2021
Ostatnie chwile państwa Bidenów przed inauguracją.
Joe i Jill Bidenowie (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
17:20 20.01.2021
Air Force One z Donaldem Trumpem wylądował na Florydzie.
17:16 20.01.2021
„Kocham cię Jilly i nie mógłbym być bardziej wdzięczny za to, że jesteś przy mnie w tej czekającej mnie podróży” – napisał na Twitterze Joe Biden. Wiadomość wysłał kilka minut po tym, gdy przybył na Kapitol, gdzie zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.
17:10 20.01.2021
W Waszyngtonie spokojnie – relacjonuje korespondent TVP w USA Rafał Stańczyk.
16:53 20.01.2021
Mieliśmy szczęście do Trumpa – ocenił w TVP Info amerykanista dr Marek Kawa (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
16:41 20.01.2021
Co prezydentura Joe Bidena będzie oznaczać dla UE i NATO? Relacja z Brukseli Dominiki Cosić.
16:40 20.01.2021
16:38 20.01.2021
Ustępujący amerykański prezydent Donald Trump, który opuścił już Biały Dom, zostawił w nim na biurku w Gabinecie Owalnym list dla swojego następcy – Joe Bidena.

Poprzez pozostawienie noty dla swojego następcy Trump kontynuuje tradycję zapoczątkowaną w 1989 r. przez ustępującego ze stanowiska prezydenta Ronalda Reagana. Opuszczając Biały Dom Reagan zostawił w nim list dla swojego następcy – George'a H.W. Busha – przypomina stacja Fox News. Od tego czasu każdy kolejny prezydent USA pozostawiał notę dla polityka zasiadającego po nim na tym urzędzie.

Pozostawienie przez Trumpa listu dla Bidena potwierdził światowym agencjom prasowym Judd Deere ze służby prasowej Białego Domu. Jednocześnie odmówił komentarza na temat jego treści.

Telewizja CNN poinformowała również w środę powołując się na swoje źródła, że „krótką notatkę powitalną” dla przyszłej Pierwszej Damy Jill Biden pozostawiła także Melania Trump.
16:37 20.01.2021
Georgette Mosbacher, dotychczasowa ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, opuściła gmach placówki w Warszawie. Przed wylotem czekała na nią niespodzianka – członkowie Harley Owners Group Warsaw Chapter zapewnili jej wyjątkową eskortę w drodze na lotnisko.
16:35 20.01.2021
Ciekawostka.

16:31 20.01.2021
Joe Biden przybył na Kapitol.
16:26 20.01.2021
Jedno z najlepszych przemówień XXI wieku?

16:22 20.01.2021
Takiego Trumpa zapamiętajmy.

16:19 20.01.2021
Biden opuścił katedrę w Waszyngtonie, gdzie uczestniczył w nabożeństwie i udaje się na Kapitol.
16:17 20.01.2021
Zaczynamy nowe – napisał na Twitterze Joe Biden.

16:15 20.01.2021
Byli prezydenci Barack Obama i Bill Clinton z byłymi pierwszymi damami są już na Kapitolu.

16:14 20.01.2021
Joe Biden będzie przysięga na tę samą Biblię, na którą przysięgał już dwukrotnie, kiedy zostawał wiceprezydentem USA. To wydanie z 1893 roku.
16:12 20.01.2021
Donald Trump pomógł Meksykowi – powiedział lewicowy prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador.
16:11 20.01.2021
Jaki plan inauguracji? Red. Marcin Tulicki relacjonuje z Waszyngtonu.
16:03 20.01.2021
Świat bez Trumpa? Wkrótce przekonamy się, czy prognozy się sprawdziły.
15:57 20.01.2021
– Biden będzie podkreślał multilateralne i kolektywne działania w celach. Poza tym, oczekuję, że będzie to wyglądać podobnie do polityki zagranicznej Obamy, choć spodziewam się, że (polityka Bidena – przyp. red.) będzie bardziej „muskularna” i aktywna z racji międzynarodowego doświadczenia Bidena i jego wieloletnich relacji z przywódcami – ocenia Thomas Yeager, były amerykański dyplomata i ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

Jak dodaje, jedną z najważniejszych spraw będzie polityka wobec Chin. Zdaniem Yeagera, Biden będzie ostrzejszy wobec Pekinu niż Obama i utrzyma wiele elementów twardej polityki Trumpa.

– Biden nadal będzie sprzeciwiał się działaniom ChRL w Hongkongu, ekspansji terytorialnej na Morzu Południowochińskim, prześladowaniu mniejszości i groźbom wobec Tajwanu. Ale myślę, że będą to wysiłki oparte na wielostronnym działaniu, skoordynowanym z naszymi sojusznikami w regionie – mówi PAP ekspert.
15:55 20.01.2021
Zdaniem Michała Baranowskiego, dyrektora warszawskiego biura German Marshall Fund w Warszawie, polityka zagraniczna Bidena będzie powrotem do „bardziej przewidywalnego i profesjonalnego podejścia”, a także do nastawienia na współpracę międzynarodową. Będzie też w dużej mierze polegać na odwróceniu wielu trendów i decyzji administracji Donalda Trumpa.

Nie będzie to odwracanie na oślep, na przykład wojsk w Europie. Na pewno zmieni się jednak układ współpracy z Europą, nowej administracji zależeć będzie na zmianie tonu relacji z Niemcami – mówi PAP Baranowski.
15:52 20.01.2021
Konflikt USA z Chinami, ma być szansą dla Indii na wzmocnienie sojuszu indyjsko-amerykańskiego za kadencji prezydenta Bidena – uważają komentatorzy w Indiach. Indie chcą pogłębić współpracę wojskową i uzgodnić traktat handlowy. Nowa administracja zapowiada współpracę z tym krajem w sprawie klimatu. Warto zaznaczyć, że przyszła wiceprezydent Kamala Harris ma hinduskie korzenie.

»Moment Bidena« daje Delhi okazję do przełamania bilateralnych różnic w handlu i podniesienia na wyższy szczebel współpracy wojskowej” – komentuje w dzienniku „The Indian Express” zaprzysiężenie prezydenta Joe Bidena Chilamkuri Raja Mohan, dyrektor Instytutu Studiów Południowoazjatyckich na Narodowym Uniwersytecie w Singapurze.

„Za administracji Trumpa widzieliśmy dwie ważne zmiany w relacjach Indii z USA. Z jednej strony zaostrzenie się napięć handlowych, a z drugiej pogłębienie współpracy wojskowej” – ocenia Mohan.

„Indie są przykładem sukcesu kolejnych administracji” – indyjska agencja ANI cytuje wypowiedź Antony'ego Blinkena, kandydata na szefa amerykańskiej dyplomacji z przesłuchania przed senacką komisją spraw zagranicznych. „Administracja Trumpa to kontynuowała (politykę prezydenta Obamy – przyp. red.), włączając swoją koncepcję Indo-Pacyfiku, i współpracując z Indiami, by żaden kraj, również Chiny, nie zagroziły ich suwerenności” – podkreślił.
15:41 20.01.2021
Co pozostanie po Trumpie? Ciekawa analiza red. Piotra Semki.

Czytaj więcej: Co pozostanie po Trumpie?
15:40 20.01.2021
W Tokio odbyła się manifestacja zwolenników Donalda Trumpa. Wzięło w niej udział około 120 osób.
15:38 20.01.2021
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w środę, że oczekuje współpracy z Joe Bidenem nad ich „wspólnymi priorytetami”, zaledwie kilka godzin przed inauguracją Bidena jako 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
15:27 20.01.2021
Zrobiliśmy fantastyczne rzeczy przez te cztery lata – mówił Donald Trump przed odlotem na Florydę.
15:24 20.01.2021
Najsłynniejszy tweet ubiegłego roku?

15:22 20.01.2021
Trump w ostatnim locie Air Force One zmierza na Florydę, gdzie w Mar-a-lago ma swój resort. W tym stanie na południu USA wyląduje około godzinę przed zaprzysiężeniem Bidena.
15:20 20.01.2021
Donald i Melania Trump byli najciekawszą parą prezydencką? Jak sądzicie?
(fot. PAP/EPA/STEFANI REYNOLDS/ POOL)
15:16 20.01.2021
Donald Trump odleciał na Florydę.
15:06 20.01.2021
Kadencja Donalda Trumpa była bardzo dobra dla Polski – mówił w TVP Info Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
15:05 20.01.2021
15:03 20.01.2021
Po zaprzysiężeniu w środę na prezydenta USA Joe Biden podpisze 15 aktów wykonawczych, anulując niektóre decyzje podjęte przez dotychczasowego prezydenta Donalda Trumpa i podejmując pierwsze działania ws. pandemii koronawirusa i zmian klimatu – powiadomiła współpracowniczka prezydenta elekta.

Czytaj więcej: Tuż po zaprzysiężeniu Biden podpisze 15 aktów. Ma anulować część decyzji Trumpa
15:01 20.01.2021
Prezydencki Air Force One odleciał z bazy Andrews na Florydę. Na pokładzie między innymi Donald i Melania Trumpowie.
15:00 20.01.2021
W wystąpieniu Trump podziękował swoim najbliższym. Mówił między innymi że udało mu się odbudować amerykańskie wojsko oraz zapewnić szybko szczepionkę na koronawirusa.
14:59 20.01.2021
Bycie prezydentem było zaszczytem – oświadczył ustępujący prezydent Donald Trump w krótkiej pożegnalnej mowie w bazie wojskowej Joint Base Andrews w stanie Maryland. Przemowę poprzedził salut z wojskowych dział. Na miejscu jest rodzina odchodzącego prezydenta oraz jego sympatycy. Nie ma wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a.
14:20 20.01.2021
Donald Trump opuścił Biały Dom i na pokładzie śmigłowca Marine One udaje się do bazy wojskowej Joint Base Andrews, skąd w ostatnim jego locie Air Force One poleci na Florydę.

Przed odlotem na Florydę Trump ma w bazie wojskowej zaplanowaną krótką przemowę i ceremonię pożegnalną.
13:52 20.01.2021
Inaczej niż wielu innych ustępujących prezydentów, Donald Trump, twierdzący, że listopadowe wybory prezydenckie zostały sfałszowane, odmówił udziału w uroczystości zaprzysiężenia swego następcy. Ostatni raz zdarzyło się to po zakończeniu kadencji Andrew Johnsona w 1869 roku.
13:28 20.01.2021
Zazwyczaj ceremonii zaprzysiężenia towarzyszy ok. 20 tys. zaproszonych gości. Także na dzielących Kapitol od Pomnika Lincolna błoniach National Mall zbierają się tłumy. Tym razem ze względu na COVID-19 i niedawne wtargnięcie tłumu do budynku Kongresu nastąpiło zerwanie z tradycją.
13:05 20.01.2021
Jedną z ostatnich decyzji kończącego urzędowanie Donalda Trumpa było utworzenie „Narodowego Ogrodu Amerykańskich Bohaterów” z 250 pomnikami ludzi zasłużonych dla Stanów Zjednoczonych. Wśród nich znajdzie się posąg Tadeusza Kościuszki. Upamiętniony zostanie m.in. także zmarły legendarny koszykarz Kobe Bryant.

Czytaj więcej: Tadeusz Kościuszko obok Kobego Bryanta
12:59 20.01.2021
10:02 20.01.2021
Ostatniego dnia urzędowania prezydent Donald Trump ułaskawił 73 osoby, a 70 skazanym złagodził wyrok.

Czytaj więcej: Akt łaski ustępującego prezydenta

Jak zauważają amerykańskie media, najwięcej ułaskawień w historii USA ma na swoim koncie Barack Obama, który w czasie ośmiu lat prezydentury zastosował prawo łaski w przypadku 1023 mężczyzn i kobiet.
Zobacz więcej